Yazlık Kıyafetleri Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

610

Yazlık Kıyafetleri Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaz yavaş yavaş bitiyor. Kışa her yönden hazırlık yapılıyor. Kıyafetler konusunda da kışa hazırlık yapılırken yazlık kıyafetleri kaldırma için bazı özel yöntemler uygulamanız gerekmektedir. Yazlık kıyafetler çok uzun süre dolaplarda, hurçlarda havaların ısınmasını bekleyeceği için bu süre içerisinde kokmamaları ve zarar görmemeleri için bir dizi işlem uygulamalısınız. Yazlıklarınızı kaldıracağınız genişçe bir dolabınız varsa işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Geniş bir dolabınız veya uygun bir odanız yoksa yapmanız gereken kıyafetlerinizi hurçlara veya bavullara doldurmak olacaktır. Bu durumda özellikle yazlık kumaşlar ince olduğundan kıyafetler çok kırışacak ve uzun süre açmak için uğraşacaksınız.  Bundan daha önemlisi kıyafetlerin kışın neminden etkilenmesidir ki bu konuda bazı önlemler almanız kıyafetlerinizi bir sonraki yaza sağ salim çıkaracaktır.

Yazlık Kıyafetleri Kaldırma Konusunda Neden Dikkatli Olmalısınız?

Evlerimizde özellikle kullanmadığımız eşyaları kaldırdığımız noktalar genellikle daha az kullandığımız ve izbe köşeler olmaktadır. Bu durum yazlık kıyafetleri kaldırma konusunda da aynı şekilde seçilecektir.  Yazlık elbiselerinizi, gömleklerinizi, eteklerinizi kaldıracağınız zaman özellikle evdeki rutubetli ortamlardan uzak durmalısınız. Duvardaki su sızıntısı veya nem kıyafetlerin küflenmesine sebep olabilir. Bunun için uyun bir ortam yazlık kıyafetlerin korunmasında önemlidir.  Yazdan kışa girerken kıyafetler kaldırıldığında güzel kokması için de bazı önlemler almanız yazlık kıyafetlerinizin çok daha yeni kalmasınız sağlayacaktır.

Yazlık Kıyafetleri Kaldırma Konusunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

yazlık kıyafetleri kaldırma

Şu günlerde birçok kadın için yapılması gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alan yazlık kıyafetleri kaldırma işi konusunda sizlere birkaç tavsiyede bulunalım. Yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle kıyafetlerinizi güzel kokulu bir deterjanla yıkayıp iyice kurutmalısınız.
  • Kıyafetlerinizi kontrol ederek varsa lekeleri çıkarınız. Çıkarılmayan lekeler bir sonraki yaza kadar iyice kumaşa işler ve bir daha çıkarılamaz hale gelir.
  • Kıyafetlerinizi katlarken iç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı file içinde saklayınız.
  • Kıyafetlerinizi özellikle de açık renk kıyafetlerinizi naylon poşet içinde saklamayınız. Naylon hem kötü kokmalarına sebep olacaktır hem de açık renk kıyafetlerinizi sarartacaktır.
  • Kıyafetlerinizi kumaş bir bohça veya hurç içinde saklayınız ve elbiseleri yerleştirirken arasına güzel kokulu bir güve kovucu veya naftalin koyunuz.
  • Hassas kıyafetlerinizi mümkün olduğunca askıda duracak şekilde kaldırınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.