Yaz Tatili Önerileri

Yaz Tatili Önerileri ve yaz tatilinde ailece yapılabilecekler nelerdir?

1.132

Ebeveynler için bütün bir yılın stresini ve yorgunluğunu atmak, yoğun tempodan bir süreliğine de olsa uzaklaşmak için yaz tatili geldi.  Çocuklar içinse zorlu ödevler, ders ve sınav maratonundan bir süreliğine de olsa uzaklaşmak için beklenen bir zaman dilimi bu dönemler.  Son teneffüs zilinin çalmasıyla birlikte aileler için tatlı bir telaş başladı. Gezilip görülecek yerler belirlendi, herkes bütçesine göre bir tatil planı hazırladı ve rotalar çizildi. Kimileri sakin fakat eğlenceli bir tatil geçirmek için tatil köylerini, şehirden uzakta, doğayla baş başa kalabilecekleri mesire alanlarını, kampları veya otelleri tercih ederken, kimileri de yurt dışı seyahatlerini tercih etti. Peki ya tatilin keyfini gönlümüzce çıkarırken tatilimizi daha verimli bir hale getirmek için dikkat etmemiz gereken hususlar neler?

Daha Verimli Bir Tatil İçin Yapılabilecekler

Yaz tatili dört gözle beklenirken birden gelip çattı. Bu dönemi en güzel şekilde değerlendirmek için planlamanızı önceden yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapılması istenenler bir liste şeklinde çıkarılmalı ve tatil süresince yapılabilecekler belirlenmelidir.

Ailenizle vakit geçirin!

Bütün yıl dersler, işler derken yoğun tempodan dolayı aile bireyleri birlikte vakit geçiremiyorlar. Yaz tatili  birlikte vakit geçirmek için iyi bir şans. Birlikte aktivitelere katılın, oyun oynayın, kendiniz etkinlik düzenleyin fakat vakit geçirin. Birlikte yapacağınız aktiviteler hem tatilinizin daha kaliteli hale gelmesini, hem de aile fertlerinin birbirleriyle ilişkisini sağlamlaştıracaktır.

Bol bol dinlenin!

Bütün bir kış istediğimiz o kaliteli uykunun hayalini kuruyor ve istediğimiz gibi dinlenemiyoruz. Tatilde amaç eğlenmek ve yeni yerler görmektir. Fakat eğlencenin dozunu kaçırıp vücudumuzun ihtiyacı olan dinginliği sağlayamazsak tatilden dönüşte gitmeden önceki halimizden çok daha yorgun bir hal alabilir ve bütün bir senenin daha kötü geçmesine sebebiyet verebiliriz.

Beslenmenize dikkat edin!

Tatilin getirdiği rehavetle beslenme düzenimiz değişecektir. Fakat siz siz olun yediklerinize dikkat edin. Ucunu kaçırmanız durumunda hem kilo problemleri hem de sıcak hava dolayısıyla çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabileceğinizi unutmayın. Özellikle sıcak havalarda normalde tükettiğinizden daha fazla su tüketmeyi unutmayın!

Güneşin ve denizin tadını çıkarayım derken sağlığınızdan olmayın!

Uzmanların uyarılarını dikkate alarak, özellikle 11.00 ve 15.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin.

Gidiş/dönüş yolunda sizin ve diğer insanların canlarını tehlikeye atmayın!

Araç kullanırken hız yapmamaya, trafik kurallarına uymaya dikkat edin.

Türlü sebeplerden dolayı tatile gidemeyecek olanlar, üzülmeyin! Sizler için de hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz şehre çok da uzak olmayan yerler veya bunalıcı sıcaklardan günübirlik de olsa kaçabileceğiniz plajlar, havuzlar olduğunu unutmayın. Gidebilecek imkanı olmayanlarsa, en azından bütün sene trafik ve insan keşmekeşinden arınmış bir şehrin huzurunu doyasıya yaşayabilirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.