Yaz Mevsiminin Vazgeçilmezi Yaz Meyveleri

Yaz Mevsiminin Vazgeçilmezi Yaz Meyveleri hangileridir ve nasıl tüketilir?

541

Yaz mevsimi insanların birçok konuda zorlandıkları bir mevsimdir. Aşırı sıcaklar bunaltıcı olmaya başladığında şöyle soğuk ve serinletici yaz meyveleri insanların rahatlamasını sağlamaktadır. Bu meyveler doğal halleri ile buzdolabında soğutulup tüketilebileceği gibi meyve suyu veya meybuz şeklinde de tüketilebilmektedir. Farklı seçeneklerde hazırlana bu meyveler hem besleyici ve sağlıklı besleneme ürünleri olurken hem de yaz sıcağını daha az hissetmemizi sağlamaktadır. Bu meyvelerin tüketilmesi sırasında da aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Özellikle soğutulup yenilmesi sırasında çok soğuk tüketilmesi çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

Yaz Meyvelerinin Yetiştirilmesi ve Tüketimi

Yaz aylarında en çok tüketilen besin maddeleri, çoğunlukla ferahlamak ve özellikle vücuttaki su ihtiyacını karşılamak için, yaz meyveleri olmaktadır. Ülkemiz yaz meyveleri hususunda en bereketli ve bolluk içerisinde bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle; kavun, karpuz, kiraz, dut, erik, kayısı, böğürtlen, incir, ahududu, şeftali, alıç, üzüm v.b birçok meyve ülkemiz içerisinde bol miktarda yetiştirilmekte ve gerek yurtiçi ve gerekse de yurtdışına gönderilmekte, insanların hizmetine sunulmaktadır.

Yaz Meyvelerinin tüketilmesinin, insan sağlığı açısından öneminin, uzman görüşleri doğrultusunda, bir hayli fazla olması da dikkatleri çekmektedir. Özellikle su ve glikoz oranı fazlalığı sayesinde doğal şeker oranının korunması, cildi sıkılaştırması ve genç görünümü bir anlamda sağlaması nedenleri ile tercih edilmektedir.  Özellikle her yaş insan grubunda büyük oranda tüketiliyor olması dikkat çeken bir diğer unsurdur.

Yaz Meyveleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Söz konusu yaz meyvelerinin kullanım alanları da bir hayli geniştir. İnsanlar bu ürünleri sade tüketebildikleri gibi gıda sanayinin çeşitli dallarında farklı şekillerde faydalanılmaktadır. Örneğin; meyve suyu, reçel, komposto, kurutulmuş meyve türleri ve dondurma üretilmesi ile diğer ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle kozmetik sektörü içerisinde parfüm, kolonya, çeşitli cilt bakım ürünleri üretiminde v.b şekillerde de kullanımına rastlanmaktadır.

Son olarak; yaz Meyveleri tüketilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmeliyiz. Öncelikle meyvelerin tüketilmesi için son öğün ile en az arasında birkaç saatlik zaman dilimi olması ve tüketilme oranın ölçülü olmasına dikkat edilmesi ile ağız sindiriminin tam anlamıyla yapılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.