Yaşa Göre Gerekli Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır

Yaşa Göre Gerekli Su Tüketimi

189

Vücudumuzun yaklaşık %65’i sudan oluşmaktadır ve günde ortalama olarak en az 2 – 2,5 litre su tüketmemiz gerekir. Tüketilmediği durumlarda sırf su içilmediğinden dolayı ciddi böbrek problemlerine rastlanılmaktadır. Hal böyle olunca da suyu içmekten başka çaremiz kalmaz. Ama her yaş için su gereksinimi farklıdır. 2 yaşında bir çocuk ile 45 yaşında bir yetişkinin aynı miktarda su içme olasılığı yoktur. Ayrıca başka kıstaslar da bulunmaktadır. Biz sadece yaşa göre gerekli su tüketimi konusunda bilgilendirme yapacağız.

Su tüketimi önemlidir

Yaşa Göre Gerekli Su Tüketimi  ve Günlük Su İhtiyacımız

Yaş arttıkça vücuttaki su miktarı azaldığından günlük su ihtiyacı alma oranı artmaktadır. Bu bahsedilen su oranı ceninde %90, yeni doğanda %80, çocuklarda %70, yetişkinler %60 – 65, yaşlılarda ise %55’e kadar düşebilmektedir. Yaşa göre gerekli su tüketimi de bu şekilde oluşturulur.

  • Ceninlerin su miktar oranları çok yüksek olduğu için annenin beslenme kadar, su içmesine de dikkat edilmesi gerekir. Anne adayı çok su içmek istemiyorsa bile, su içeriği yüksek gıdalar yemesi gerekir. Hamile bir kadının yeterli düzeyde su içmemesi erken doğumlara bile sebep olabilmektedir.
  • 0 – 3 yaş aralığın gelinceye kadar her bebeğin temel besin maddesi anne sütüdür. Anne sütünün zaten %80’i sudur. Bu yüzden vücutlarındaki su oranı miktarı da yetişkin insanlara göre çok daha fazladır. Yalnız burada annenin içtiği su miktarını doğumdan hemen sonra artırması gerekmektedir.
  • 4 – 18 yaş aralığı için su alışkanlığı yerini genelde süt ve meyve suları ile diğer içeceklere bırakır. Ancak bu o kadar da doğru bir davranış değildir. Vücutlarının su ihtiyacını, başka içecekler yerine doğrudan sudan karşılamaları gerekir. Ayrıca su vücut gelişimleri için de çok önemlidir.
  • 18 yaş üzeri bireylerde ise gelişim tamamlandığı için vücuda su alma oranı da sabitlenir. Kilo, boy ve yaş gibi etmenler de göz önünde bulundurularak bu su isteği artırılabilir ya da azaltılabilir.

Günlük su miktarı hesaplama

İnsanların cilt sağlığı için dahi su hayati derecede önem taşımaktadır. Yaşa göre gerekli su tüketimi vücut ağırlığına göre hesaplanır. Kilogram başına 30 ml. su içme oranı tüm dünyada evrenseldir. Yani 50 kilogram olan bir birey

30 ml/kg x 50 kg = 1500 ml yani 1,5 lt su içmek zorundadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.