Ütü Nasıl Temizlenir

Ütü Temizleme

274

Kadınların günlük hayatlarında en çok kullandıkları ev aleti olan ütüler son zamanlarda çok daha nitelikli bir şekilde üretildiği için nasıl temizlenmesi gerekli olduğuna dair çok sayıda soru sorulmaktadır. Ütü nasıl temizlenir sorusu kapsamında ütünün özelliklerine, kalitelerine ve kullanım biçimine değişkenlik gösterebilmektedir. Günlük hayatın normal akışı içerisinde oldukça sık bir şekilde kullanıldığı için ütülerin temizliği de önemli olmaktadır. Ütülerin temizlenmesi hususunda en çok karşılaşılan sorun ise; kireçlenme sorunudur.

Ütülerde kireçlenmenin en temel sebebi ise; kullanılan ütü suyunun kireçli olmasıdır. Bu doğrultuda ütünün özellikle iç kısmında birikmiş olan kireç ile ütünün alt kısmında biriken kirecin birleşmesi sonucunda çok daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun çözümünden en temel çözüm yolu ise; öncelikle kireçsiz suyun ütü suyu olarak kullanılmasıdır. Arıtılmış suyun ya da kaynak suyunun kullanılması bu sorunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Limon Tuzu İle Ütünüzü Temizleyin

Sürekli bir şekilde aşırı sıcağa maruz kalan ütülerde oluşan kireçler, ütünün çalışmasını dahi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ütülerin içerisinde biriken kirecin temizlenmesi için en etkili yöntem ise; limon tuzu ile mümkün olmaktadır. Limon tuzunu bir miktar suyla birlikte kaynatın. Ardından bu karışımı ütünüzün haznesine boşaltın. Sonrasında ütünüzün buhar düğmesine birkaç kez bastıktan sonra bekleyin. Bu aşamadan sonra ütünün içerisinde birikmiş olan kirecin dökülmesi mümkün olacaktır. Böylece ütü nasıl temizlenir sorusunun pratik yanıtlarından birisini bulmak mümkün olmaktadır.

Beyaz Sirke Yardımıyla Ütünüzü Temizleyin

Ütünüzdeki birikmiş olan kireçten kurtulmak için ikinci yöntem olarak karşımıza beyaz sirkenin kullanılması çıkmaktadır. Bu yöntemde ise yine su ile beyaz sirke karışımını ütünün su haznesi içine dökmeniz gerekmektedir. Kızgın haldeki ütünün buhar düğmemesine birkaç kez basıldıktan sonra ütünün içerisinde biriken kireçlerin döküldüğünü göreceksiniz. Ütü nasıl temizlenir sorusu kapsamında verilebilecek en pratik yöntemler bu şekilde sıralanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.