Şimdi Lezzetli Sonbahar Meyveleri Yemenin Tam Zamanı

511

Şimdi Lezzetli Sonbahar Meyveleri Yemenin Tam Zamanı

Meyveler her zaman insan sağlığı açısından önemli olan gıdalardır. Ancak hangi mevsimde hangi meyveyi tüketeceğiniz oldukça önemli olmaktadır. Hazır mevsimi de gelmişken sonbahar meyveleri hakkında bilgi verelim istedik. İşte birbirinden lezzetli ve sağlıklı sonbahar mevsimine has meyveler!

Sonbahar Mevsimine Özel Meyveler Hangileridir?

Yaz mevsiminin bitiminin hemen ardından yaz meyveleri de artık zamanını tamamlamaktadır. Dolayısıyla bu saatten sonra sonbahar meyveleri önem kazanmaktadır. Üstelik sonbahar mevsimine has meyvelerin hem insan sağlığına yarayışlı hem de oldukça lezzetli olduğu bilinmektedir. İşte birbirinden lezzetli meyveler!

  1. İncir

sonbahar meyveleriÖzellikle sindirim sorunu yaşayanlara iyi gelmesiyle meşhur olan incir, önemli bir sonbahar meyvesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İncirin bol lif içermesi sayesinde sindirim sistemindeki sorunların giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca incir;

  • K Vitamini
  • Magnezyum
  • Kalsiyum

Zengini bir meyve olarak da ön plana çıkmaktadır. Ayrıca düşük kalorisi sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

  1. Hurma

Oldukça yüksek orandaki lifleri sayesinde hurma meyvesinin birkaç kanser türünün ilerlemesini önleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. İçeriğine 15 farklı mineralin yanı sıra; betakarotenin de bulundurması sayesinde kanserin yayılmasını önlemektedir. Yine A, B, C vitaminleri bakımından zengin olan hurma, tam anlamıyla besleyici bir meyve olarak ön plana çıkmaktadır.

  1. Elma

sonbahar meyveleri

Uzmanlara göre günde bir elma yemek bizi pek çok hastalıktan korumaktadır. Yine diyetler söz konusu olduğunda en çok tercih edilen meyveler arasında elmalar da bulunmaktadır. Ayrıca elmanın kabız olmayı engelleyici bir etkisinin bulunduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra dalak organının kan yapmasına destek olan elma, C vitamini bakımından da oldukça zengindir.

  1. Nar

Nar çok güçlü bir antioksidan olarak tanımlanmaktadır. Bünyesinde K ve C vitaminleri bulunan nar, içeriğinde folik asit de bulunan bir meyve olarak ön plana çıkmaktadır. Diyet yapanların mutlaka tüketmesinin gerekli olduğu hususunda uzmanlar birleşmiş durumdadır.

  1. Greyfurt

Bedenimizi enfeksiyonlara karşı koruma noktasında etkili bir  meyve olan greyfurt, kolon kanserini azaltıcı bir etkiye de sahiptir. Bunun yanı sıra greyfurt göz yorgunluğuna da iyi gelen bir meyve olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bundan dolayı her ne kadar ekşi bir tadı olsa da sonbahar meyveleri arasında tüketilmesi gerekli olan meyve olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

  1. Mandalina

Esasında kış aylarında yoğun bir şekilde tüketilse de sonbahar meyvesi kriterlerine uygun bir meyvedir. Sonbahar mevsiminde C vitamini bakımından zengin olan mandalinayı tüketmek; kış boyu sizi grip gibi rahatsızlıklardan da koruyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.