Ruj nedir ve nasıl yapılır

620

Ruj nedir ve nasıl yapılır

Kadınların sıklıkla kullandığı ruj nasıl yapılır ya da ruj yemek zararlı mıdır? Dudaklara renk vererek; etkileyici bir görünüm kazanmak için sürülen renkli ve çoğunlukla ışıltılı kozmetik ürünleri ruj olarak isimlendirilmektedir. Ruj günümüz itibariyle kadınların en çok kullandıkları kozmetik ürünleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı Ruj nasıl yapılır sorusunun yanıtı önem kazanmaktadır. Zira içeriği ve yapılışı hakkında bilgi sahibi olmak söz konusu ürünün sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Ruj, çok sayıda farklı malzemenin karışımından oluşur. Bu kapsamda rujların içeriğinde aşağıdaki maddeler bulunmaktadır:

  • Çeşitli pigmentler
  • Bitkisel yağlar
  • Balmumu
  • Yapıştırıcı maddeler
  • Çeşitli asitler

Esasında rujun özelliğine göre birbirinden farklı maddelerden üretildiği bilinmektedir. Rujun ağırlığının ortalama olarak yüzde 60’ı yağ ve balmumudur. Kakao yağı, mineral yağlar ve bitkisel yağlar söz konusu ürünün üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Yine bromo asitler ve oleil alkol gibi malzemelerde kullanılmaktadır.

Ruj yemek zararlı mıdır?

Ruj ürününün ortalama ağırlığı 5 gramdır. Günlük olarak ruj kullanan bir kadının hayatı boyunca ortalama 6 gram kadar ruj malzemesini yuttuğu bilinmektedir. Durum böyle olunca ruj nasıl yapılır soruna ek olarak söz konusu kozmetik ürününü yutmak zararlı mı sorusu da akıllara gelmektedir. Esasında tüm kozmetik ürünlerinde olduğu gibi rujların da belirli bir sağlık kriterine sahip olarak üretilmek zorunda olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı ruj yutmanın çok büyük sağlık sorunlarına neden olmayacağı görüşü hakim olmaktadır. Ancak yine de adı sanı bilinmeyen markaların kullanıldığı düşünüldüğünde, ruj ürününün yutulmasının sorun olacağı unutulmalıdır.

Rujun akmaması için ne yapmalıyız?

Dudak kalemi mucizevi etkisiyle rujun akmasına engel olmaktadır. Zira dudak kalemi ile dudaklarınıza istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Aynı zamanda dudak kalemi sayesinde rujunuzun dudak kenarına doğru akmasına ve dudak kenarlarında birikmesine de engel olabilirsiniz.

  • Dudak kaleminiz; rujunuzla aynı tonda ya da rujdan bir ton koyu olmalıdır.

Harika bir kozmetik ürünü olarak karşımıza çıkan ruj nasıl yapılır sorusu kapsamında bazı ayrıntılara yer verdik. Doğru ve aşırıya kaçmadan ruj kullanımının dudakları besleyici ve koruyucu etkisi bulunduğunu unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.