2019’da Popüler Saç Renkleri Hangileri Olacak?

595

Toplumda çoğu insan farklı gözükmek ister, farklı gözükmek için birçok yöntem içerisinde en basit ve kolay olan yöntemlerden birisi ise saç renginin değiştirilmesidir. Bireylerin fiziksel görünümlerinde ve kendilerine olan güvenlerinin ortaya çıkmasında saçın bakımı, saçın rengi ve saç stili egemen bir rol oynar. Her yıl olduğu gibi bu yıl içerisinde de saç rengi tartışması hızlı bir şekilde insanların dikkatini çekmiş ve birçok dergi kapağında bu senenin popüler saç renkleri tartışılmaya başlanmıştır.  Buraya kadar tamam, fakat saç renkleri neden popüler oluyor? Bu renklere kimler karar veriyor? Uygulamaları nasıl yapılıyor? Erkekler bu konuda ne düşünüyor?

Popülerlik veya son zamanlarda kullanılan adı ile Trend olanı yakalama isteği insanların zaman ve para harcadığı başlıca konulardan biridir. Bu dalların altında ise kişilik veya benlik dışavurumunun etkilerini görmek istemesidir. İnsanın doğası gereği doğalın dışına çıkarak farklılık üretmek ve böylece sürekli etkileşim halinde olmak istemektedir.

Saç Renkleri Yanında Saç Stilleri de Önemli

Araştırmacılara göre insanların kendilerini ifade etme biçimleri incelendiğinde, sadece popüler saç renkleri yeterli olmayıp bununla birlikte saç stillerinin de etkileşim için çok önemli olduğu saptanmıştır. Çok ünlü ve köklü bir derginin yaptığı ankete göre, özellikler erkekler her saç renginin her saç stili ile beraber hoş uyum sağlamadığının hemfikrini ortaya koymuşlardır.

Peki, bu her yıl popüler saç renkleri konusunda kimler karar veriyor desek siz ne düşünürdünüz? Tabii ki zoraki bir kural yok, fakat en önde saç boyası satışı yapan büyük firmaların ve moda editörlerinin katkıları ve girdileri ile içerisinde bulunulan yıla ait bir model ve tasarım ortaya çıkarılmaktadır. Sanatçılardan akademisyenlere, mankenlerden ünlü medya yıldızlarına kadar herkes de bu konuda destekçi olup popülerlik konusunda katkıda bulunmaktadırlar. Bunun yanında saç renkleri içerisinde kullanılan boya çeşitleri aşağıda sunulmuştur. 5 farklı kategoride incelenmektedir;

Kademeli boyalar

Evde kullanılabilen ürünlerdir. Sürekli kullanım sonucu arzulanan saçın rengine ulaşılabilir. Hedeflenen saçın rengine ulaşılana kadar gün aşırı saça uygulanabilir. Uygulamada karşılaşılan problemlerden birisi süre uzunluğu olduğundan pek tercih edilmezler, ancak parafenilendiamin (PFD) alerjisi olanlar için daha uygundur.

Geçici boyalar

Gerçek ve doğal saçın renginin parlak ve canlı hale getirilmesi için kullanışlı olan boyalardır. Saça biraz renk vererek bunun yanında boyalı olan saçı güçlendirerek etkili olabilirler. Su ile yıkanabilirler ve saçın bir daha ki temizlenmesi için gerekli olan duşa kadar kalıcıdırlar.

Yarı kalıcı boyalar

Suda eriyebilen, az moleküllü, ön şekillendirici boyalar olarak değerlendirilebilirler. Kullanımında kuru saça şampuan veya saç kremi gibi uygulanır ve 15-20 dakika sonra durulanabilir.  Şampuan sonrası istenirse saç kremi kullanılabilir. Her şampuanlanmadan sonra boya miktarı azalır ve 5-6 şampuanlanmadan sonra hep birden kaybolur. Bu boyalar kullanılmadan önce, alerjik değerlendirme için yama isimli cilt testi gerekli olabilir.

Kalıcı boyalar

Sürekli kalıcılık süreleri, basit kullanılmaları ve renk seçeneklerinin fazla olması nedeniyle pek sık kullanılırlar. Beyaz olan veya aklaşmış saçları kapatma özelliği yüksektirler. Sonuçları kalıcıdır ve yıkamayla kolay kolay kaybolmazlar. Koyudan açığa doğru renk değişikliği mümkün olabilir. Rengi saçta kalıcı olabilir hatta saçın uzama ve büyüme zamanına göre 1-2 ay sonra yeniden bir uygulama gerektirebilir. Kalıcı olan saç boyaları, jel, likit ya da krem şeklinde olabilirler. Evde kullanılabilen ürünleri de piyasada mevcuttur.

Bitkisel boyalar

Basit yöntemlerle doğada bulunan bazı element veya bitki köklerinde elde edilen boyalardan oluşmaktadır. En eski yöntemlerle saça uygulanabilirliği doğru ya da dolaylı yoldan kanıtlanmıştır. Saça en az zararı verdiği düşünülmektedir. Fakat miktar ve organikliği konusunda emin olunamadığında zarar miktarı değişiklik göstermektedir. Kurumsal firmalar tarafından hazır paketler haline getirilmiş olan renkleri de mevcuttur. En çok tercih edilen ve bilinen modeli “KINA” diye tabir edilen bitki köklerinin öğütülmesiyle oluşan formdur. Evde de uygulanabilirler. Son zamanlarda popüler saç renkleri doğal ürünlerden seçilmektedir.

Saç Stilleri ve Saç Renkleri Her Yıl Değişmeli mi?

Saç kozmetikleri içinde saça en çok zarar veren iki etken saç boyaları ve perma işlemidir diye tanımlanmaktadır. Hal bu iken popüler saç renkleri her yıl değişse de bireylerin kendilerine verdikleri zarar neden bu kadar önemsiz gibi gözüküp her yıl farklı renkler popüler olmaktadır? İşte burada ilk bahiste de geçtiği gibi karşı cins veya aynı cins tarafından övgü görme, beğenilme, etkileşim içinde olma durumlarından kaynaklanmaktadır.

Özellikle erkekler tarafından kadınların her yıl saç rengini ve stillerinin değişmesi bazı zamanlarda çok gerekli gibi düşünülse de bazı kesim erkekler tarafından ise doğallığın dışına çıkıldığı için gerçek olanı gizleme, kusurları kapatma gibi algılanmaktadır. Her ne kadar bu şekilde sonuçlar karşımıza çıksa da her yıl değişen renklere bakıldığında 2019 yılına ait popüler saç renklerinin hangileri olacağı merakla beklenmektedir. Siz hangi gökkuşağı rengi olmak isterdiniz; koyu kestane, altın rengi, yoğun siyah, kül grisi, pastel pembe, sarı ve beyaz, bakır sarısı, bal rengi, badem kahve, bakır sarısı, krem sarı, sütlü kahve, tereyağı, konyak,  balköpüğü gibi birçok renk bu yıl ön plana çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.