PATLICAN SAKLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

1.045

PATLICAN SAKLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Yaz aylarında yetişen mis gibi patlıcan… Metabolizmamız için en gerekli ve tüketilmesi gereken besinlerdendir o. Neden mi ? Kalp sağlını korur, sindirim ve boşaltım sistemimize yardımcı olur, kolestrolü dengede tutar. Diyabet hastaları için oldukça besleyicidir. Bünyesinde magnezyum, potasyum, sodyum minerallerinin yanında C, E, K ve bolca A vitamini barındırır. Kan dolaşımımız için haftada bir kez mutlaka tüketilmesi gereken bu besin, akıllara kışın patlıcan nasıl saklanır sorusunu getiriyor.

patlıcan nasıl saklanırKIŞIN PATLICAN NASIL SAKLANIR?

Kişilerin damak tadına göre çeşitli patlıcan saklama yöntemleri bulunuyor. Kimi kızartmasını sever kimi oturtmasını kimi yemeğini…  Her biri farklı yöntemlerle hazırlanıyor.

Patlıcanları kurutarak hazırlamak geleneksel yöntemlerden biridir.

– Dolmalık patlıcan, içi tamamen oyularak ipe dizilir ve güneşte kurumaya bırakılır.

– Diğer bir yöntemimiz patlıcanları küp küp doğrayıp ipe dizerek kurumaya bırakmaktır.

– Kızartmasını tercih edenler patlıcanları yuvarlak yada küp şeklinde doğrayıp kızartmalı ve yağını iyice süzdükten sonra derin dondurucuda saklamak üzere hazırlamalı. Hala çok yağlı oluşu rahatsız ediyorsa patlıcanlar tost makinesi yardımıyla daha az yağlı halde kızartılabilmektedir.

Şimdi kışın patlıcan nasıl saklanır sorusunun diğer bir cevabını; patlıcan oturtma sevenler için açıklayalım.

–  Domateslerin kabuğu soyulur,  küp küp doğranarak çok az sıvı yağ konulmuş tencerede hafif kavrulur. Ardından alalı şekilde soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış patlıcanlarda tencereye eklenir. Bir bardak sıcak su ve bir tutam tuz eklenerek 10-15 dakika kısık ateşte pişirilir. Isıtılmış konserve kavanozlarına sıcak halde, tenceredeki karışım dökülür ve tüm kavanozlar ters biçimde soğumaya bırakılır. Kışın afiyetle yenir.

DERİN DONDURUCUDA PATLICAN NASIL SAKLANIR?

Soğuk mevsim kışın patlıcan nasıl saklanır Yararları nelerdir? Neden patlıcan tüketmeliyiz?  Sorularına cevaplar bulduk şimdi sıra saklamak için hazırladığımız patlıcanları nerede, nasıl muhafaza edeceğiz?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uyguladıktan sonra uygun buzdolabı poşetlerini kullanarak patlıcanlar poşete yerleştirilir havası iyice alınır. Poşetlerin ağzı sıkıca kapatılır. Derin dondurucuya düzgünce yerleştirilir.

Patlıcan oturtma için hazırladığımız kavanozların ağızlarını kontrol ederek buzdolabında saklayabiliriz. Derin dondurucuda saklamamıza gerek yoktur.

Tüm kış boyunca patlıcan ve diğer yararlı besinleri çeşitli saklama yöntemlerini kullanarak tüketebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.