Marteriçka Nasıl Yapılır

Marteriçka Nasıl yapılır

438

Baharın gelmesiyle beraber bileklere takılmaya başlayan marteriçka kırmızı ve beyaz renkleriyle bir taraftan beğenileri toplarken bir taraftan da bu bileklikler nasıl yapılır sorusunu akla getirmektedir. Marteriçka Nasıl Yapılır sorusu bu aylarda daha fazla sorulmaya başlanmaktadır. Marteriçka mart ipi anlamına gelmektedir.   Bulgaristan’da bir gelenek olan marteriçka yapımı ve zamanın geldiğinde marteriçkanın takılması ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Mart ayında Bulgaristan’da Baba Mart denilen günlerin başlamasıyla birlikte kırmızı ve beyaz yünlerden marteriçka yapılmaya başlanır. Marteriçka  mart ayının 1’inde yapılmaya başlanır ve arkadaşlara, akrabalara o yılın güzel geçmesi dileğiyle verilir. Marteriçkaların kollarda görülmesi ile birlikte artık baharın gelmiştir ve bunun bayramı kutlanmaya başlanır.

Marteriçka Nasıl Yapılır

Marteriçka Nerelerde Kullanılır

Marteriçka 1 martta başlayıp mart ayının sonuna kadar yapılan bir gelenektir. Bulgarların en önemli bayramlarından biri olan Baba Mart ve Nine Mart günlerinde martenista denilen özel hediyeler ve semboller yapılarak dağıtılır. Bu hediyelerin verilmesinin sebebi yılın diğer günlerinde insanları sağlık ve mutluluk içinde geçirmesini temenni etmektir. Bu dönemde baharın gelişini temsil eden kırlangıçlar ve leylekler de görülmeye başlanır. Leylekler ve kırlangıçlar görülene kadar marteriçkalar takılmaya devam eder.  Marteriçkalar insanların bileğinde taşındığı gibi ağaçlara, evlere, hayvanlara da bağlanmaktadır. Baharda çiçek açan ilk ağaç dalına dilek tutularak marteriçka bağlanması ve uzun süre beklenmesi halinde o dileğin gerçekleşeceğine inanılmaktadır.  Marteriçkanın en önemli özelliği bağlanmadan önce dilek tutulmasıdır. Bulgaristan’ın en köklü geleneklerinden biri olan bu ip bağlama geleneği günümüzde de uygulanmaya devam etmektedir. Bu geleneğin uygulanmasının görülmesi ile birlikte farklı kültürlerde olan insanlar Marteriçka Nasıl Yapılır sorusunu akla getirmektedir.

Marteriçkanın Yapımı Ve Kullanılan Renklerin Anlamı

Marteriçka nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap oldukça kolaydır. Marteriçka Pijo ve Penda denilen beyaz ve kırmızı olmak üzere iki renkten yapılır. Bu iki renk ip düğüm veya örgü şeklinde birbirine bağlanır. Ortaya çıkan marteriçka dilekler tutularak hediye edilir veya bir yerlere bağlanır. Merteriçkayı oluşturan iplerdeki renklerden beyaz renk uzun ömürlü olmayı, kırmızı renk ise sağlığı ve gücü temsil etmektedir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.