Makyaj malzemelerinin son kullanım tarihi

makyaj malzemelerinin son kullanım tarihi

314

Makyaj malzemeleri kadınların çok fazla kullandığı ürünlerdir. Bu kadar yoğun kullanılan ve cilde sürülen ürünlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Nasıl ki aldığınız gıdalarda son kullanma tarihi konusunda dikkatliyseniz aldığınız Makyaj malzemelerinin son kullanım tarihi konusunda da aynı hassasiyeti göstermeniz gerekir. Üstelik böyle bir ayrıntıyı göz ardı etmek, ürünün kullanıldığı bölgede ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hatta öyle ki son kullanma tarihi geçmiş bir göz kaleminin sizi kör edebileceği gibi, yine aynı durumdaki bir fondötenin de cilt kanserine neden olma ihtimali vardır. Bu tarihin yaklaştığı ürünler bakteri üretmeye başlar ve daha da önemlisi ürünün kimyasal yapısında çeşitli bozulmalar meydana gelir.

makyaj malzemelerinin son kullanım tarihleri

Nelere dikkat etmeliyiz?

  • Öncelikle makyaj ürünlerini elinizden geldiğince kaliteli yerlerden almaya özen gösterin. Merdiven altı üretimlerdeki Makyaj malzemelerinin son kullanım tarihi geçmese bile içindeki bileşenler açısından uygunsuz üretilmektedirler. Piyasada ucuza alıcı bulmak için kullanılan bu yöntem, başınıza durduk yere sağlık problemleri açabilir. İşin kötüsü bu sorunların bıraktığı izleri ömrünüz boyunca yüzünde taşımak zorunda kalabilirsiniz.
  • Satın aldığınızı ürünlerin üzerinde 3M, 6M ve 12M gibi ibareler bulunmaktadır. “M” yazı karakteri, İngilizce “Month(Ay)” anlamında kullanılmaktadır. Genellikle de ambalaj etiketlerinde ve kapak içlerinde bulunur. Bu ibarelere dikkat edin.
  • İnternette kısa bir araştırma ile ürünün “Batch Code’unu” mutlaka araştırın. Sayı ve harflerden oluşan bu kod ile ürünün gerçek olup olmadığından üretim tarihine kadar birçok bilgi edinebilirsiniz.
  • Kozmetik ürünlerin hiç biri ömürlük kullanıma uygun değildir. Sıralayacak olursak açıldıkları andan itibaren:

Maskara, göz kremi: 6 ay

Göz ve dudak kalemi, ruj, güneş koruyucu, vücut kremi: 6 – 12 ay

Concealer: 6 – 24 ay

Fondöten, pudra, far, krem ve toz allık: 12 – 24 ay

Nemlendirici: 18 – 24 ay

Bunları da bilin

Makyaj malzemelerinin son kullanım tarihi konusunda ürünler üretildikleri firmaya göre tarihlendirilir. Saklama koşulları da yine ürüne göre değişir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Daha ilk kullanımdan kızarıklık ve döküntü gibi problemlere sebep olan ürünlerinizi de çekinmeden iade edin. Genelde geri alım işlemlerini yapıyorlar. Fakat yapmadıkları takdirde Tüketici Mahkemeleri sizin yerinize onlarla ilgilenecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.