Logoterapi ile Hayatın Amacını Yeniden Keşfetmeye Var mısınız?

531

Logoterapi ile Hayatın Amacını Yeniden Keşfetmeye Var mısınız?

Hayatın amacını keşfederek kendi kaderini değiştirmek istiyorsan Logoterapi tam sana göre!

İnsanların hayata ve geleceğe dair bir amacı olmalıdır. Çünkü ancak bu sayede hayata tutunarak, yaşama sevincini taze tutmak mümkün olmaktadır. Bu noktada varoluşçu bir analiz olarak karşımıza Logoterapi çıkmaktadır. Logoterapi nedir sorusu yaşama anlam katma sürecini yansıtmaktadır.

Neden Yaşama Anlam Katmalıyız?

İnsanların en acımasız şartlar altında dahi yaşamayı anlamlandıracak şeyler sayesinde hayatta kaldıkları bilinmektedir. Geleneksel psikoterapi yöntemleri; bireyin kendini gerçekleştirmesi uygun şartların ve ortamların bulunmasını şart koşmaktadır. Logoterapi ise, insanların her koşulda ve ortamda yaşamı anlamlandıracak donanımlara sahip olduğunu savunmaktadır. Bunun için sadece yaşamaya değecek bir amacın yer alıyor olması önemli olmaktadır. Logoterapi yöntemi; insanların karşısına çıkan en kötü koşullarda dahi, bireylerin mücadele etmeye istekli olduğunu savunmaktadır. Ancak insanların her koşul altında dirençli olması için; mücadele etmeye değer bir amacın olması da şart olmaktadır. Logoterapi nedir sorusu esasında yaşamın anlamına dair yanıtları içerisinde taşımaktadır.

Yaşamımız Anlamsızlaşmaya Başlayınca Ne Olur?

Esasında yaşamaya değer bir şeylerin bulunmayışı ya da hayatımızın anlamsızlaştığının hissinin baskın olması beraberinde önemli sorunları da getirmektedir. Zira bu olumsuz düşüncelerin baskın olması durumunda; bireylerin iç dünyasında büyük bir boşluğa düşecekleri de bilinmektedir. Bu aşamada Varoluşçu boşluğun tam ortasına düşen bireyler, intiharı dahi düşünebilmektedir. Bu noktada devreye Logoterapi girmektedir. Logoterapi sayesinde bireylerin her koşul altında yaşamaya değer amaçları keşfetmeleri mümkün olmaktadır.

Logoterapi Sayesinde Huzurlu Varoluş Mümkün

Varoluşçu yaklaşımın etkili bir terapi sistemi olarak karşımıza çıkan Logoterapi; insanların hayatlarına pozitif bakış açısı katarak, onların hayata dair dirençli olmasının önünü açmaktadır. Bu doğrultuda Logoterapinin yararlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Kişiler arasındaki iletişimin artmasını sağlayarak; bireylerin kendine güvenlerini arttırmaktadır.
  • Yaşama pozitif yönlü bir bakış açısının oluşmasını sağlamaktadır.
  • İmkansızlıklarla mücadele etme gücünün ortaya çıkmasını sağlar.
  • Bireylerin güçsüz olmadıklarının farkına varmalarına yardımcı olur.

Günümüzde logoterapi uygulamalarını psikoloji alanında uzmanlaşmış olan danışmanlar hayata geçirmektedir. Bu noktada Logoterapi nedir sorusunun yanıtı, İnsanların hayatlarında anlamlı amaçlar olmasını sağlayan; alanında uzman olan danışmanların sunabileceği bir hizmettir.’’ Şeklinde yanıtlanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.