Kullanılmayan Eşyalardan Yapılan Oyuncaklar

Buna vereceğimiz en basit örneklerden biri kullanılmayan eşyalardan yapılan oyuncaklar olabilir.

792

Atık maddelerin ve çöplerin yeniden işlenerek tekrar kullanılması ya da başka bir işe yaramasına geri dönüşüm denir. Hemen hemen kullandığımız her şeyden geri dönüşüm yapılmaktadır. Buna vereceğimiz en basit örneklerden biri kullanılmayan eşyalardan yapılan oyuncaklar olabilir. İnsanoğlu sürekli tüketim içerisinde olduğundan geriye çöp diye nitelendirdiğimiz eşyalar kalıyor. Fakat bu eşyalardan muhteşem şeyler yapılabilir. Örnekte olduğu gibi kullanmadığımız eşyalardan oyuncaklar yaparak çocuklarımızı sevindirebilir. Onlara da geri dönüşümü öğretebilir ve böylece fazla tüketimden kaçınmalarını, değerlendirme yapmayı öğretebiliriz.

Kullanılmayan Eşyalardan Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

Elbet evinize süt, yumurta, yoğurt gibi ürünler alıyorsunuzdur. Bu ürünlerin kutuları ile birbirinden güzel oyuncaklar yapılabilir. Mesela yumurta kutusunu boyayarak ve üzerine eklenecek birkaç kâğıt parçası ile sevimli tavuklar yapabilirsiniz ya da süt kartonundan araba yapıp şişe kapaklarından tekerler ekleyebilirsiniz.

Oyuncak Yapımı

Oyuncak yapımı söz konusu olduğunda karşımıza kullanılmayan eşyalardan yapılan oyuncalar çıkmaktadır. Çocuklarınız Minyonları elbette izlemiş ve eminizki seviyordur. Onlara alışveriş merkezlerinden bilmem kaç liraya satılan pahalı Minyonlar almaktansa, içerisinde sürpriz yumurta bulunan totoyu alabilir, o çikolatasını afiyetle yerken sizde içerisinden çıkan sarı yumurtaya bir göz çizip birkaç tel saç yapıp ardından eskimiş teki kalmış bir çoraptan tulum yapabilirsiniz.

Kullanılmayan Eşyalardan Faydalanın

Yalnıza oyuncak yapımı değil kullanılmayan eşyalardan birçok şey yapılabilir. Patlamış tekerlerden saksılar, eski pantolonlardan çantalar yani aklınıza gelen ya da gelmeyen ne varsa… Geri dönüşüm olarak bilinen “diy” kelimesini arama motorlarına yazdığınızda başkalarının kullanılmayan eşyalarla yapmış olduğu her bilgiye, resme ve videoya ulaşabilir, sizde kullanılmayan eşyalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Karton Kutulardan Yapılan Oyuncaklar

Günümüzde kullanılmayan eşyalardan yapılan oyuncaklar arasında kutulardan yapılan oyuncaklar da yer almaktadır. Oyuncak fiyatları inanılmaz rakamlara ulaşmış olsa dahi çocuklarımızın mutluluğu için bu fiyatlardaki oyuncakları elbet alıyoruz. Fakat karton kutular sizi masraftan kurtarırken, farklı birçok oyuncak imkanını çocuklarınıza sunabilir. İnanın insanların karton kutulardan çocukları için yaptığı oyuncakları görünce hayran kalacaksınız. Arabalar, bebekler, langırt, golf alanı aklınıza gelebilecek her şey. Ciddi anlamda çok pahalı olan Barbie bebek evinin tıpa tıp aynısını karton kutu, boya ve biraz kumaş ile yapan insanları görünce hayran kalmamak mümkün değil. Ayrıca insanın içinde yapma isteği uyandırdığı da kesin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.