İşte yağlı saça iyi gelen bitkiler

Biri yağlı saçlar mı dedi işte kesin çözüm; yağlı saça iyi gelen bitkiler. Saç insanların görünümü için oldukça önemlidir.

370

İşte yağlı saça iyi gelen bitkiler

Biri yağlı saçlar mı dedi işte kesin çözüm; yağlı saça iyi gelen bitkiler. Saç insanların görünümü için oldukça önemlidir. Kadınların güzelliğini erkeklerin yakışıklılığını tamamlayan en önemli özellikleri saçlarıdır. Bu sebeple saçın ham sağlıklı olması hem de güzel bir görünüme sahip olması istenir. Bu sebeple saçın aşırı yağlı olmasının veya dökülmesinin önüne geçmek için bazı özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalar bazen tıbbi ilaçlarla tedavi yöntemi iken bazen de bitkisel kaynaklı ve yan etkisi olmayan ürünlerin kullanımı tercih edilmektedir. Bu konuda saç yağlanması sorunu olan kişinin öncelikle bir doktora başvurup yağlanmanın temel sebebini öğrenmesi yerinde olacaktır. Vücudun biyolojik yapısının analiz edilmesi ve yağlanmaya sebep olacak herhangi bir durumun varlığının bulunup bulunmaması tedavi adına atılacak önemli bir adım olacaktır.

Doğal yöntemlerle yağlı saça iyi gelen bitkiler

Doğal yöntem dediğimizde ilk akla bitkiler geldiği için yağlı saça iyi gelen bitkiler ile doğal yöntemler birbiriyle ilgilidir. Yağlı saçlardan doğal yöntemlerle kurtulabilmek için hazırlanan bitkisel karışımlardan ve kürlerden bir kaç tanesi şu şekildedir:

Lavanta Kürü

Bu kür için öncelikle bir tutam lavanta, 3 su bardağı su(klorsuz saf su olacak) Suyun içine bir tutam lavanta atılıp yaklaşık 10 dakika kaynatıldıktan sonra karışım süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu karışım saçlar şampuanla yıkandıktan sonra saç diplerine ve saçın uç kısımlarına gelecek şekilde iyice masaj yapılarak uygulanır. Karışım saçta yarım saat kadar kaldıktan sonra durulanır. Bu kür temiz saça uygulanmalıdır.

Biberiye ve Kekik Karışımı

Bu karışımı hazırlamak için bir miktar biberiye, 1 tatlı kaşığı kekik, 1,5 su bardağı kadar su gereklidir. Biberiye ve kekik sıcak suyun içine konularak demlenir. Bir süre sonra hazırlanan karışım soğumuş olur ve saç diplerine sürülerek iyice yedirilir. Ilık su ile durulanır.

Sarı Kantaron ve Isırgan Otu Karışımı

Sarı kantaronun yaprağından ve ezilmiş halde olan kökünde iki tutam alınır. İki tutam ısırgan otunun yaprağı ile karıştırıp 1 litre suyun içine konularak bu karışım saça sürülür. Bir süre kaldıktan sonra yıkanır.

Yumurta ve Gülsuyu

4 adet yumurta iyice çırpılır ve saça sürülür. Saç köklerine masaj yapılır. 15 dakika sonra saçlar iyice durulanır. Durulama suyuna gülsuyu katılırsa saç hem yumurta kokusundan arınır hem de yumuşak bir hal alır.

Yağlı Saçlara İyi Gelen Bitkiler

Elma sirkesi ve yağlı saça iyi gelen bitkiler

Elma sirkesi formülü esasında yağlı saça iyi gelen bitkiler formatından farklıdır. Ancak bu formül yağlı saçlar için bire birdir.

Elma Sirkesi

Suyun içine 2-3 yemek kaşığı kadar elma sirkesi konulur. Saçlar önce şampuanla yıkanır. Daha sonra sirkeli su ile yıkanır. Bir süre beklenir ve soğuk su ile durulanır. Elma sirkesi derideki pH dengesini dengeler ve saçın aşırı yağlanmasına engel olur. Elma sirkesi ayrıca saça parlaklık ve yumuşaklık vermektedir. Bu işlem haftada birkaç kez uygulanırsa sağlıklı saçlara sahip olunabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.