İşte Bütün Yönleriyle Corona Virüsü

corona virüsü nedir? Bu virüs nasıl bulaşır?

223

İşte Bütün Yönleriyle Corona Virüsü

Çin Wuhan kentinde görülmeye başlaması sonrasın dünyanın gündemine oturan Corona Virüsü, pek çok kişinin merakını da çekiyor. Peki dünyayı bu kadar etkileyen corona virüsü nedir? Bu virüs nasıl bulaşır? Tedavisi var mıdır? İşte bütün yanıtlar!

Corana Virüslerin Tanımı

Gama, Beta ve Alfa olmak üzere 3 alt grubu bulunan corona virüsler; pek çoğumuzun günlük hayatta karşılaşabildiği virüslerdir. Üstelik bu tür virüsler hafif ya da orta şiddetle bir üst solunum rahatsızlığına neden olur. Ancak sonrasında kısa bir süre içerisinde geçerler. Tüm sorun corana virüslerin bir şekilde mutasyona uğramış olmasından kaynaklanıyor. Bu tür virüslere ilk olarak 1960 yılı itibariyle rastlanıldığı da biliniyor.

Corana Virüsler Özellikle Solumun Yollarını Hedef Alır

Viral bir solumun yolu hastalığı olarak karşımıza çıkan coranavirüs, büyük bir virüs ailesi olduğu için Orta Doğu Solumun Sendromuyla benzeşmektedir. Mutasyona uğramış olan koronavirüs, doğrudan solum yollarını hedef alarak; akciğer yetmezliğine neden oluyor.

Corona Virüsler Nasıl Bulaşıyor?

Corona virüs gündeme düştüğünden beri maskelere olan ilgi de artış gösteriyor. Oysa yapılan araştırmalara göre standart maskeler bu virüsünü bünyenize engel olamıyor. Çünkü bu virüs doğrudan hava yoluyla bulaşabiliyor. Özellikle maymun, misk kedisi, köpek ve kedi ya da kemirgenleri taşıyıcı olarak seçtiği biliniyor. Esasında tüm sorun da bir şekilde bu virüsün mutasyona uğrayarak; insanlarda da tutunmayı başarmasıyla başlıyor. Hangi maske corona maskesi grubu içerisinde yer alıyor? Uzmanlar özellikle N95 tarzı maskeleri öneriyor. Peki N95 maskeler nedir? Şimdi de bu sorunun yanıtını verelim.

N95 Maskeler İşe Yarıyor mu?

5 mikrondan daha küçük olan partikülleri dahi tutabilme özelliğine sahip olan N95 maskeler; çok sayıda viral enfeksiyonların bulaşmasını önlüyor. Bundan dolayı corona virüsüne karşı da etkili olduğu düşünülüyor. Bu maskelerin üzerinde mutlaka nefes verme sübabının bulunuyor olması da gerekiyor.

Corona İnsanlara Hayvanlardan mı Bulaştı?

Corana virüsü kedi, köpek, yarasa, deve hatta yılanlardan dahi bir şekilde insanlara bulaşabildiği düşünülüyor. Yine özellikle bir şekilde bu virüsün enfekte olduğu hasta insanların da bu hastalığın yaygınlaşmasında etkili olduğu biliniyor.

Corona Virüsü Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Bu virüsün belirtileri esasında standart grip ve soğuk algınlığıyla benzer özelliklere sahiptir. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ile yüksek ateş bu virüsünün enfekte olduğunu gösteren belirtilerdir. Bu rahatsızlığın özellikle yaşlılar, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette ki corana virüsünün enfekte olduğunun tepsini alanında uzman olan hekimler yapabileceklerdir. Bütün bu bilgiler ışığında şayet; öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve burun akıntısıyla beraber, kusma ve ishal de varsa, mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz şarttır.

Corona Virüslerin Tedavisi Var mı?

Esasında corona virüs nedir? Sorusunu sorduğunuzda; yanıt olarak hafif seyirli bir rahatsızlığa neden olan virüslerdir; şeklinde bir yanıt alabilirsiniz. Ancak bu virüslerin bir şekilde mutasyona uğramaları neticesinde özellikle hasta, yaşlı ve çocuklarda yıkıcı etkilere neden olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki bol sıvı almak; istirahat etmek gibi ek önlemler, bu rahatsızlığın iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunacaktır. Unutulmamalıdır ki mutasyona uğramış Corana virüsler, kesinlikle hastanede yatarak tedavi edilmeyi gerektirmektedir.

Corana Virüslerden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Her şeyden önce hijyen şartlarına uygun bir yaşam sürmenin pek çok hastalığın bertaraf edilmesinde etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Bundan dolayı özellikle ellerin periyodik olarak temizlenmesi sizi bu virüslerden koruyacaktır. Ellerinizi en az 30 saniye kadar sabunla köpürterek yıkamanız gerekiyor. Bu işlemi günde 4-5 defa tekrarlamanız öneriliyor. Yine toplu alanlarda çok fazla bulunmamak, virüsün enfekte olduğu kişilerden uzak durmak da gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.