Fırında Baharatlı Patates

Fırında Baharatlı Patates

730

Patates kullanılarak fırında yapılan yemeklerden en sağlıklarından biri olarak fırında ve baharatlı olarak yapılan patates olarak bilinmektedir. Fırında yapılan ve baharatlarla lezzetlendirilen patatesler kızartmaya göre daha sağlıklı olmaktadır. 4 kişilik fırında baharatlı patates tarifi için gerekli olan malzemelerin yazılması ile tarifimize başlayalım.

Fırında Baharatlı Patates Malzemeler:

  • 5 tane orta boy patates
  • 1 çay kaşığı kadar kırmızı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • 2 küçük dal biberiye
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Servis için taze kişniş

Fırında Baharatlı Patatesin Yapılışı

Fırında baharatlı patates yapmak için patatesler soyulup elma dilimi haline getirilir. Doğranan patatesler bir kabın içine konulur. Üzerinde toz biber, kekik, zeytinyağı, sarımsak, biberiye, tuz eklenerek karıştırılır. Baharatlanan patatesler yağlı kağıt konulmuş olan fırın tepsisinin içine güzel bir görüntü oluşturacak şekilde sırayla dizilir. Patatesler fırına verilir. Fırın 200 derece olacak şekilde ve önceden ısıtılmış olmalıdır. Patatesler suyunu çekip tamamen pişene kadar fırında kalmalıdır. Kıpkırmızı hale gelen patatesler fırından alınır. Servis tabağına konulur. Servis tabağında bulunan baharatlı patateslerin üzerine taze kişniş doğranarak servis yapılır.

Fırında baharatlı patatesin baharatları değiştirilebilir. İsteğe göre farklı baharatlar da eklenebilir. Ayrıca patateslerin doğranma şekli de kişilerin isteğine göre değişebilmektedir. İsteyen patatesleri yuvarlak ve ince cips şeklinde doğrayabilir. İçine konulan baharatlarla yemek olarak sofralarda yer alabildiği gibi patates cipsi olarak atışmalık şeklinde tüketilebilmektedir. Fırında baharatlı patates ana yemekte köftenin veya tavuğun yanında hazırlanabilmektedir. Bu yemek veya atıştırmalıkla ilgili farklı öneriler bulunmaktadır. Şayet patatesler taze ise temiz bir şekilde yıkanıp kabukları soyulmadan elma dilimi şeklinde hazırlanıp kabuklu bir şekilde yenilebilmektedir. Ayrıca patateslerin tepsiye dizilişi sırasında patateslerin çok daha güzel kızarması ve çıtır çıtır olması için tek sıra halinde dizilmesine özen gösterilmelidir. Fırında patates kızartması olarak da adı geçen bu yemeğin hazırlanışı sırasında kullanılan yapın miktarı isteğe göre azaltılarak sağlıklı bir yemek olarak tüketilebilmektedir. Yine isteğe bağlı olarak fırında baharatlı patatesin içine tereyağı da konulabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.