Evlerde Kullanılan Akıllı Teknolojiler

Evlerde Kullanılan Akıllı Teknolojiler

459

Evlerde kullanılan akıllı teknolojiler kısaca akıllı evlerdir diyebiliriz. 90’lı yıllarda başlayıp evimizde bir yer edinen bulaşık ve çamaşır makineleri işlerimizi ne denli kolaylaştırdı değil mi? Sonra bilgisayarlar ardından akıllı telefonlar şimdi de akıllı evler. Artık, ütüyü fişte unuttuysanız yolun bir kısmını yürüdükten sonra aklınıza gelip koşarak eve geri dönme devri kapandı. Akıllı telefonlarınızdan tek tuş ile evin elektriğini kapatabilir yangın çıkma olasılığından kurtulabilirsiniz.

Evlerde Kullanılan Akıllı Teknolojilerin Faydaları

Akıllı ev sistemlerinde şimdilik basit çözümler kullanılmakta fakat ileride neler olacak nelerden faydalanabileceğiz biraz muamma birazda fikir sahibiyiz. Yeni konutların projelerinde karşılaşsak dahi evlerde kullanılan akıllı teknolojiler eski evlere de kolaylıkla uygulanabiliyor.

1.Kontrol

Cebinizce ya da çantanızda bulunan telefonlar, tabletler ya da dizüstü bilgisayarlar sayesinde nerede olursanız olun bir tıkla her şeyi yönetme imkânınız bulunmakta. Herhangi bir yerden evinize dönerken, çıktığınızda kapadığınız kombiyi açabilir ve sıcacık evinize girip rahatlayabilirsiniz.

2.Sınır Yok

Yakın zamanda evimizdeki hemen hemen her eşyayı yönetebileceğiz. Örneğin, müzik setleri, ışıklar, evde hiç istemeyerek bıraktığınız evcil hayvanınızın mamasını yenilemek…

3.Tasarruf

Özellikle şu zamanda tasarruflu olmayı kim istemez ki. Sistemler size pahalı gelebilir ama bu parayı yalnızca bir sefer ödeyip daha sonra birçok şeye para ödemekten kurtulmayacağınızı düşününce mantıklı geliyor. Zaten akıllı teknolojileri ev sistemleri olabildiğince az enerji tüketecek şekilde tasarlanıyor.

Akıllı Teknolojiler Hepimizin Elinin Altında Olacak

Genellikle internet üzerinde videolardan izlediğimiz ve “Keşke bende de olsa” dediğimiz tüm teknolojik ürünler birkaç yıl içerisinde sizin de elinizin altında olacak. Buna örnek verecek olursak, oto robotlar yani sürekli evi kendi kendine süpüren bir makine. Kim istemez ki?

Akıllı Teknoloji ile Enerji Tüketimini Takip Edebilme

Evlerde kullanılan akıllı teknolojiler sayesinde mesela akıllı telefonlarımızın pilinin nasıl böyle hızlı bittiğini bunu hangi programdan dolayı yaptığını biliyoruz. Aynı şeyi eviniz için düşünün. Hangi makine ne kadar elektrik harcıyor ne kadar kullanılıyor? İşte bunların hepsini bilme imkânınız olduğu gibi daha birçok kontrolü tek tuş ile panik yapmadan yönetebileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.