Evde Kurutmalık Yapımı Püf Noktaları

evde kurutmalık yapımı için bazı detaylar bulunmakta ve bu detaylar olanca dikkatle incelenmelidir.

1.297

Evde Kurutmalık Yapımı Püf Noktaları

Yaz aylarında insanların, özellikle ev hanımlarının vazgeçilmez uğraşlarından birisi, kış ayları için kurutmalık yapımıdır. Kurutmalık besinler, yaz aylarının besinleri olmakla beraber, kurutulma işleminden sonra kış aylarında da lezzetini koruyarak, sizleri bu sebze ve meyvelerden eksik bırakmamaktadırlar. Sebze ve meyvelerin birçok çeşidinde evde kurutmalık yapımı için bazı detaylar bulunmakta ve bu detaylar olanca dikkatle incelenmelidir.

Kurutmalık Yapımında Kullanılan Sebze ve Meyveler

  • Patlıcan
  • Kabak
  • Acur
  • Tatlı ve Acı Biber
  • Dolma Biberi
  • Elma
  • Armut
  • Kayısı
  • Üzüm
  • Dut vb

Sebzelerin Kurutulma Biçimleri

Sebzeler, sağlık açısından en ön sırada gelen besinlerdendir. Bu besinlerin dört mevsim, özellikle kış mevsiminde tüketilmesi için evde kurutmalık yapımı tekniklerini öğrenmek gerekmektedir. Kurutulması yapılacak olan sebzenin; örneğin patlıcan ve biber çeşitleri, içlerindeki tohumlarından tamamen arındırılmalı ve dış kalıbı halinde kalmalıdır. Dış kalıbı kalan besinler ise, büyük bir özenle, bir ipe iğne yardımı ile dizilip, kurutulma işlemi için hazırlanmalıdır. Hazırlanan besinler ipe dizildikten sonra, güneşe koyulur ve bu şekilde kurutulmaya terk edilmiş olur. Bir diğer yöntem ise; dış tabakası kalan sebzeler, temiz bir yere koyulur ve orada güneş yardımı ile kuruma işlemi gerçekleşir.

Meyvelerin Kurutulma Biçimleri

Sebzelerin kurutulma biçimlerine benzer olarak veya birkaç farklı yöntemle de meyveler kurutulmaktadır. Evde kurutmalık yapımı için dikkat çeken ve Malatya ili ile özdeşleşen kayısı kurusu, lezzet bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Kayısının kurutulma işlemi çok basit olmakta ve uğraş vermemektedir. Kayısı ortadan ikiye ayrılıp ortadaki çekirdeği çıkarıldıktan sonra, iç kısmı dışarı gelecek şekilde, temiz bir alana koyulur ve o alanın güneş alması gerekmektedir. Bu şekilde kurumaya terk edilen kayısı, leziz bir besin haline gelmektedir.

 Birçoğumuzun yemeye özen gösterdiği ve çok sevdiği besin olan elma ise, kurutulma biçimi ile kayısıdan biraz ayrılmakta veya kayısı gibi de kurutulabilmektedir. Elmanın kabuğu soyulduktan sonra küçük dilimler halinde fırın tepsisine dizilmelidir. Dizilen elmaların üzerine dilediğiniz sosu sürebilirsiniz. Daha sonra 130 derecelik fırında, 45 dakika veya 1 saat aralığında elmayı kontrollü biçimde kurutabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.