Engelli Modası

Engelli Modası

466

Engelli modası, giysilerin fonksiyonel yönlerini ortaya çıkartmaktadır. Özellikle tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren bireyler için özel tasarlanan, modaya uygun ve aynı zamanda da rahat kıyafetler tasarlanmıştır. Hayatının büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede oturarak geçiren kişilerin daha rahat kullanacağı pantolonlar vardır. Pantolonlar oturularak kullanılacağı için arka cepleri iptal edilerek, ön kısımda bulunan ceplere ulaşım kolay sağlanmaktadır. Hem kadın hem de erkekler için tasarlanan pantolonlar rahat ve modaya uygundur. Bedensel engelli bireyler kıyafet konusunda günlük hayatta büyük sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Mıknatıslı düğmeler, ayarlanabilir paçalar, tek el ile açılabilen fermuarlar engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran detaylardır. Engelli bireylerin istedikleri gibi giyinmelerinin önünü açan yenilikçi birçok tasarım ürünü bulunmaktadır.

Moda Herkes İçin Engelli Modası da

Ülkemizde birçok engelli birey yaşamaktadır ve bize düşen görev de onlar için hayatı biraz olsun kolaylaştırmaktır. Son zamanlarda onlar için hem rahat hem de şık görünümlü kıyafetler tasarlanmaya daha çok önem verildiğini görüyoruz. Her gardıropta olması gereken temel parçalar olan pantolonlar, gömlekler, etekler, tişörtler ve ceketlerden oluşan yakaları ve kolları ayarlanabilir olan engelli modası gün geçtikçe büyüyor… Bu sayede engelli bireyler de moda endüstrisinde yer alıyor. Yani moda da engel tanımamış oluyor. Engelli bireyler için yapılan özel tasarımlar, engellilerin kıyafet konusunda yaşadığı ciddi problemleri gün geçtikçe çözmeye devam ediyor.

Engelli Modası ile  Şık Olabilirsiniz

Engelli bireylerin ihtiyaç duydukları kıyafetleri bulamaması engelli modasının doğmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesidir. Engelli modası projeleri, ülkemizde yaşayan birçok kişinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla her geçen gün artış gösteriyor. Tasarımcılar bu yöndeki fikirleriyle birlikte engelsiz bir yaşam sunmaya devam ediyor. 2018 engelli moda trendleri arasında en çok karşılaşılan tasarımlar ise görme engelli bireyler için tasarlanan saatlerdir. Sert hatlara sahip olarak tasarlanan saatin üzerinde yelkovan ve akrep bulunmuyor. Saatin orta kısmında yer alan dairenin içerisine yerleştirilen bilye dakikaları, dış dairenin içerisine yerleştirilmiş olan bilye ise saatleri gösteriyor. Artık engelli bireyler de yaşamlarını sürdürebilmek için büyük çabalar sarf etmek zorunda değil. Engelli olmak şık bir görünüme engel değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.