En çok tercih edilen bebek isimleri 2018

En Çok Tercih Edilen Bebek İsimleri 2018

574

Yıllara göre en çok tercih edilen bebek isimleri 2018 yılı itibariyle de değişiklik göstermektedir. Çocuk bekleyen çiftler doğacakları yavruları için güzel bir gelecek hazırlamaya çalışırken onlara en güzel ismi vermek için düşünürlerken bebeklere verilen isimler örf ve adetlere göre bölgesel olarak ta değişmektedir. Aileler çocuklarına anlamlı isim koymak isterlerken doğu bölgelerinde genellikle anne, baba, amca veya dedenin ismi konarken, batı bölgelerinde bu gelenek yer almayarak güncel isimler tercih edilmektedir. İç Anadolu Bölgesinde ise genel olarak ailenin ilk çocuklarına aile büyüğünün ismi konurken hamilelik döneminde izlenen bir dize de yer alan kahramanların isimleri de sıkça konulmaktadır. Çocuk sahibi olacak çiftlere yardımcı olmak amacıyla sık kullanılan kız ve erkek bebek isimleri 2018 yılında hangilerinin olduğuna bakarak fikir sahibi olabilirler.

bebek isimleri 2018En çok tercih edilen kız bebek isimleri 2018

Kız isimlerine bakıldığında en çok tercih edilen bebek isimler arasında Elif olduğu görüldüğü gibi çift isim tercih edenler Elif Simay, Elif Nur, Elif Nisa ve Elif Naz gibi isimleri tercih etmektedirler. Nazlı Kadın anlamına gelen Ahu Naz, Ceylan anlamında kullanılan Ahu isimleri sık olarak tercih edilir. Güzelliği simgeleyen Prenses, dini anlamları ile ön plana çıkan Fatma, Zeynep, Ayşe ve Meryem isimleri de kullanılmaktadır. Açelya, Alkız, Arzum, Ayça, Azra, Belma, Belgüzar isimleri de çokça kullanılır. Nurbanu isimlerinin yanı sıra ahenk ve farklılık isteyenler ise genellikle Sevilhan, Nazlıhan, Neslihan isimlerini tercih etmektedirler. Kız bebek isimleri 2018 yılında yayınlanan dizilerden etkilenerek Hürrem, Hilal, Yıldız gibi isimler de tercih edilmektedir. Ayrıca Azize, Merve, Füruzan, Aleyna, Sena Nur gibi isimler 2018 yılında tercih edilen isimler arasındadır.

En çok tercih edilen erkek bebek isimleri 2018

Erkeklere gelince isimler genellikle tarihi kahramanlıkları olan kişiler ile şairler veya yazarların isimleri tercih edilmektedir. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif’in ve ünlü yazarlardan Necip Fazıl, Nazım Hikmet’in isimleri günümüzde tercih edilmektedir. Osmanlı imparatorlarından Ertuğrul, Yavuz Selim, Mehmet Fatih, Alparslan sıkça kullanılan isimlerdendir. Erkek bebek isimleri 2018 yılında özellikle liderlik vasfı ile ön plana çıkan isimlerden oluşur. Bu noktada Yavuz Selim, Abdullah, Süleyman isimlerin de yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca Kenan, Yusuf, Yunus, Bilal, Hasan, Hüseyin isimleri tercih edilmektedir. Yine Gökhan, Metehan, Buğrahan, Tuğrahan, Poyraz, Enes, Ömer Faruk, Umut, Ümit gibi isimler de yaygındır. Bunun yanı sıra  Onurcan, Ömer Asaf, Ayaz, Kerem ve  Muhammet ismi de yayındır. Ayrıca Yunus Emre, Hamza, Berat, Selçuk ve Settarhan isimleri de en çok tercih edilen isimlerdendir. Bunun yanında daha güncel çocuk olan Kaya, Yağmur, Rüzgar, Can, Kuzey, Atlas gibi isimlerde yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.