Doğada yaşam ömrü uzatır mı?

Zeytinyağı tüketmek, et yerine sebze tüketmek, sık ve bol su içmek, şeker ve un ile aramıza mesafe koymak, spor yapmak ve yaş ilerledikçe az yemek gibi öğütler verilir

547

Ömrü uzatmak için birçok tavsiye vardır. Zeytinyağı tüketmek, et yerine sebze tüketmek, sık ve bol su içmek, şeker ve un ile aramıza mesafe koymak, spor yapmak ve yaş ilerledikçe az yemek gibi öğütler verilir. Peki, şehir hayatının yaygın olduğu günümüzde, doğada yaşam ömrü uzatır mı?

Doğanın Ömre Etkisi Üzerine Yapılan Çalışmalar

İngiltere ve Amerika da kadınlar üzerine birçok deneyler yapılmıştır. Mutluluk hastalığın seyrini ve ömrün uzamasını etkiliyor mu? Doğada yaşam ömrü uzatır mı?Gibi sorulara cevap aranmıştır. Değişen deney sonuçları olsa da genel kanaat, doğa ve mutluluk insanın ömrünü uzatır, şeklindedir.

Sadece doğa olarak ele aldığımızda ise sonuçlar nettir.  Kadınlar üzerinde uzun yıllar yapılan deneyler sonucunda, yeşil alanlarda yaşayan kadınların ölüm riski %12 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Solunum sebepli hastalıklara yakalanma riskleri %34 daha düşük ve %13 kanserden daha uzak olduğu tespit edilmiştir. Doğadan uzak olan şehirde yaşayan kadınlar, hava kirliliği, çevre kirliliği ve aşırı sıcaklara maruz kalmaktadır. Bu durumda yaşam kalitelerini düşürmektedir.

Doğayla iç içe olan kadınlar ise açık alanların verdiği enerjiyle fiziksel aktivitelere yönelmektedir. Doğayla sosyalleşen ve depresyondan uzaklaşan kadın daha mutlu olmaktadır. Mutluluğun ömre etkisi düşünüldüğünde, doğanın da ömre etkisi tahmin edilebilir. Stresten uzak olmak zihinsel sağlığımızı da etkileyecektir.

Araştırma sonuçları bizlere göstermiştir ki doğanın bize sunduğu sınırsız fayda hem zihinsel hem de bedensel sağlımızı etkilemektedir.

Doğaya Zaman Ayırmak

Doğada yaşam ömrü uzatır mı?sorusuna bilimsel bir açıklama getirdikten sonra, şehirde yaşayanların akıllarında, Nasıl doğayla iç içe olacağız? sorusu oluşabilir. İnsanoğlunun, kentleşme adı altında doğayı yok ettiği düşünülürse, uzun bir yaşam için eldeki imkanları değerlendirmek tek çaremiz olacaktır.

Düzenli park ve orman gezileri tercihiniz olmalıdır. Doğayla belirli aralıklarla zaman geçirmek fiziksel ve zihinsel dinlenme sağlar. Baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Kan basıncınız düşer ve kalp krizi riskiniz azalır.

Sık sık park ve orman ziyaretlerinde bulunan insanların daha mutlu olduğu tespit edilmiştir. Stresli insanların bu ziyaretler sonucunda olumlu sonuçlar aldığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.