Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar

Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar

424

Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar gün geçtikçe sayısı artan oyuncaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların oyun oynarken zarar görmelerini önlemek için tehlikeli olan oyuncaklarla çocukların oynamasına anne babalar izin verilmemeli ve çocuk oyun oynarken ebeveyn tarafından sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Günlük hayatımız içerisinde yaşam alanlarında çocukları bekleyen pek çok tehlike içerisinde Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar gün geçtikçe artmaktadır. da bulunmaktadır. Bu oyuncakların üzerinde genellikle oynayacak çocukların yaşları ile ilgili uyarılar bulunsa da belirtilen yaşın üzerindeki çocuklarda da sorunlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple oyuncak alınırken veya çocuklar oyuncakla oynarken zarar görebileceği kısımlar önceden görülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ürünler

Oyuncakların amacı çocuğun yaşına uygun gelişimi sağlarken bir taraftan da güzel vakit geçirmesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla satın alınan oyuncaklarda Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar gün geçtikçe artmaktadır.  da fark edilmeden alınabilmektedir.

Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar

Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar Hangileridir?

Çocuklar için satın alınan ve tehlikeli olabilecek oyun malzemelerinden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Uçan balonlar. İçlerindeki gazın balonun patlaması sırasında çocuğa zarar verebilme ihtimali sebebiyle çocukların uçan balonla oynamasına izin verilmemelidir. Bu balonlar patladığında çocuğun yüzüne zarar verebileceği gibi içindeki gazı solumaları da oldukça tehlikeli bir durumdur.
  • Üzerinde pervane bulunan oyuncaklar. Bu tür oyuncaklardaki pervanelere çocuğun parmağını sıkıştırması veya uçarken çocuğa zarar vermesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür oyuncakların çocuğun yaşına uygun olarak alınması ve yumuşak malzemeden yapılması gerekmektedir.
  • Meslek oyuncak setleri. Bu tür setlerde buluna küçük malzemelerin çocuğun boğazına kaçması söz konusu olabileceği gibi özellikle doktorculuk setlerinde bulunan ilaçların kullanımıyla ilgili de çocuğa bilgi verilmelidir.
  • Şişme kolluklar. Özellikle yaz aylarında yüzmede çok yoğun olarak kullanılan şişme kolluklar çocuklar için görünmeyen kazalara neden olabilmektedir. Kollukların çocuğun koluna iyice oturduğundan emin olunmalı ve çocuklar yüzerken bu kollukların çıkmamasına dikkat edilmelidir. Kollukla yüzen çocukların ebeveynin gözünün önünden ayrılmadan yüzmesi sağlanmalıdır.
  • Pilli oyuncaklar. Pille çalışan oyuncaklarda bulunan pil çocuklar için çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu pil çocuklar tarafından yutulabileceği gibi pilin eskimesi durumunda zararlı madde çocuğa zarar verebilmektedir.

Bunların yanında Çocukların Oynaması Tehlikeli Olan Oyuncaklar arasında manyetik ürünler, su tabancaları, stres çarkları gibi oyuncaklar da bulunmaktadır. Çocuklara oyuncak alınması sırasında kaliteli ve lisanslı ürünlerin alınması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.