Çocukları soğuktan korumak için kıyafet önerileri

775

Çocukları soğuktan korumak için kıyafet önerileri

Geldi yine başımızın belası kış ayları. Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk algınlıkları, grip, öksürükler de baş göstermeye başladı. Peki biz anneler çocuklarımızı soğuktan korumak için ne yapmalı, nasıl kıyafetler giydirmeliyiz? kışlık çocuk kıyafetleri bildiğiniz üzere raflarda yerlerini çoktan almış bulunmaktalar. Pek de cüzi olmayan fiyatlarıyla aldığımız bu kazaklar, montlar, atkılar, bereler çocuk sağlığı açısından ne kadar doğru? Şimdi sizlere doğru kıyafet seçiminin nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Çocuğumuza kıyafet alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından onaylanan giyinme şekli soğan sistemidir. Çocuklarımızı kış aylarında tıpkı bir soğan gibi katmanlar şeklinde giydirmeliyiz. Bu noktada kışlık çocuk kıyafetleri kombinlerinin kalın kazaklardan ve yün örgülerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Ayrıca vücut ısısı aşırı artmaya başladığında üstteki kıyafetleri çıkararak vücut ısısını normale döndürebilmemizi de sağlayacaktır. Kışlık kıyafet deyince akla ilk yün kumaşlar gelmekte ancak bazı çocukların yüne karşı alerjisi olabilmekte. Kıyafet alırken vücuda değen katmanın yün olmamasına ve teri çekip ıslanabileceğinden pamuklu olmamasına da dikkat etmeliyiz.

Çocuk kıyafetlerinde kış kombinleri nelerdir?

Kat kat giydirme şekline 3 kattan örnek verebiliriz.

İlk kat

Uzun termal bir iç çamaşır oldukça önemlidir. Ayrıca bu kat tüm vücudu sarmalıdır.

İkinci kat

Bu kat yalıtımı sağlayacak kattır. Vücuda değmeyeceğinden yünlü kıyafetleri tercih edebilirisiniz. Ayrıca ince iki kıyafet şeklinde de giydirebilirsiniz. Örneğin boğazlı bir kazak üstüne süveter giydirebilirisiniz.

Üçüncü kat

Bu son kat rüzgara, yağmura, kara karşı koruyacak kattır. Yüksek yakalı ve kapüşonlu bir mont tercih etmelisiniz. Gora-Teks ve naylon kumaşlar, bu kat için gayet iyi bir seçim olabilir.

Bunların dışında kışlık çocuk kıyafetleri alırken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç nokta daha bulunmakta. Kış aylarında sıcaklık en çok baş boyun bölgesinden kaybedilir. Çocuğu rahatsız etmeyecek bir şapka şarttır. Minik elleri için bir eldiveni de unutmayınız. Son olarak ayaklar için de iki kat çorap ve dikişsiz bir bot, artık kışa hazırız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.