Cilt rengini açmada pirinç suyu kullanımı

311

Pirinç ülkemizde yemek malzemesi olarak kullanılsa da anavatanı olan Uzak Doğu ülkelerinde çok çeşitli amaçlar için kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. Doğal mucize olarak nitelendirilen pirinç güzellik alanlarında kullanılmakta ve ciddi oranda faydası görülmektedir. Cilt rengini açmada pirinç suyu kullanımı koyu tenli bayanların aradıkları doğal bir çözümdür. Bir nevi güneş kremi etkisi buluna pirinç suyu güneşin zararlı ışınlarından cildi koruma görevini yerine getirmektedir. Genellikle kozmetik dünyasında koruyu güneş kremlerinin için de bir miktar konulur. Cilt lekeleri bay bayan hiç kimse tarafında hoş karşılanmaz. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan ten çok çabuk kırışıp yaşlandığından koruyucu maddeler kullanılmalıdır. Bunun en doğal çözümü de pirinç suyudur.

Cilt Lekeleri ve Pirinç Suyu

Kore, Japon gibi Asyalı kadınların bembeyaz ciltleri herkesin dikkatini çekmektedir. Cilt rengini açmada pirinç suyu kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Asyalı kadınların pirinç tarlalarında ve güneşin alnında çalıştığı halde bronzlaşmadığını görenler bunun nedenini araştırdığında pirinç tarlasında çalışan bayanların başka su bulamadıklarından dolayı pirinç suyu ile yıkanmalarından kaynaklandığını tespit etmişlerdir. Ayrıca çok pirinç tüketen milletlerinde diğer milletlere oranla ten renklerinin daha açık ve cilt lekelerinin daha az olmasının da pirinç içindeki koruyucu enzim ve bileşiklerden kaynaklandığı bilinmektedir. Cilt lekelerinden kurtulmak için günümüzde lazer tedavisi, cilt soyma işlemleri gibi çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu uygulamalar uzman birileri tarafından gerçekleştirilmelidir. Oysaki bayanların evde kendilerinin yapabileceği bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Cilt Türlerine Göre Pirinç Suyu Hazırlanışı

Cilt rengini açmada pirinç suyu kullanımı için cilt türlerine göre farklı hazırlama yöntemleri vardır. Şimdi sırayla bu uygulamaları anlatalım:
• Normal Ciltler için: 1 su bardağı pirinci derin bir kase içine alıp üzerine çıkacak kadar su konulur. Bir müddet bekledikten sonra pirinç taneleri elle hafiften yoğrularak içindeki enzim, bileşik ve nişastanın suya çıkması sağlanır. Bir saat sonra tanelerinden ayrılmış olan su uygun bir şişeye doldurulur. Pamuk yardımı ile yüze sürülen su 15 dakika kadar yüzde bekletilerek kuruması sağlanır ve ardından nemlendirici sürülür. Durulamaya gerek yoktur. Haftada bir kullanılması tavsiye edilir.
• Kuru Ciltler için: 1 su bardağı pirinç rondodan geçirilip üzerine 1 çay bardağı süt veya 1 kahve fincanı süt kaymağı ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Krem şekline gelecek şekilde yoğrulur. Bu karışım yüze sürülerek 20 dakika bekletilir. Ilık su ile durulanan maskeden sonra nemlendirici sürmeye gerek kalmayacaktır. Düzenli yapıldığında fark görülecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.