Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır Sorusuna Yanıtlar

Cilt lekelerini kapatmanın yöntemleri nelerdir?

300

 

Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır

Kadınların en fazla rahatsız oldukları konulardan bir tanesi cilt lekeleri nasıl kapatılır konusunda doğru bilgilere ulaşamamak ve bu lekelerle yaşamak zorunda kalmalarıdır.  Cilt de oluşan lekelerden kurtulmak için yapılması gereken ilk adım, cildinizde meydana gelen lekelerin çoğalmasını engellemek amacı ile güneş koruyucu kullanmanız en doğru seçim olacaktır. Özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalan cildiniz yeni lekelerin oluşmasına müsait hale gelecektir. Güneş koruyucu kullanmadan önce her zaman kullanmış olduğunuz makyaj altı baz kullanmanız daha etkili bir çözüm olacaktır. Cilt lekeleri kapatılırken genel olarak yapılan bir yanlış ise yalnızca fondöten kullanmaya çalışarak lekeleri kapatmaktır. Üst üste fondöten ile cilt lekelerini kapatmaya çalışmak sanılanın aksine cildinizi yorgun gösterecektir. Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır sorusunu beraberce değerlendirme.

 

Cilt lekelerini kapatmanın yöntemleri nelerdir?

 • En az makyaj ürünü ile etkili bir sonuca ulaşabilmek için ilk önce güneş koruyucu veya makyaj için kullanılan baz uygulanmalıdır
 • Baz uygulanan cilde fondöten uygulaması yapılmalıdır
 • Fondöteni dağıtmak için sünger kullanılmalıdır çünkü lekeleri kapatmanın en etkili yolu tampon uygulaması yapmaktır.
 • Fondöten uygulaması yapılmadan önce kesinlikle kapatıcı kullanmamalısınız. Cilt lekeleri nasıl kapatılır diye uğraşırken fondöten kullanırken uyguladığınız kapatıcı dağılacağından fondöten uygulamasından sonra yeniden kapatıcı kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Fondöten tercihinizin cildiniz ile aynı tonda olmasına, seçmiş olduğunuz kapatıcının da yine cildiniz ile eşdeğer tonda olmasına dikkat etmelisiniz. Cildinizden daha açık bir tonda olan kapatıcılar lekelerin daha fazla görünmesine sebebiyet verebilir.
 • Cilt renginiz aşırı koyu ise bir veya iki ton açık bir kapatıcı kullanmanız gerekmektedir. Çok fazla açık tonda kapatıcı tercih ederseniz cildinizdeki lekelerin kızarık şeklinde görünmesine sebebiyet verebilirsiniz.
 • Cilt yapınızda akne ve sivilce gibi problemleriniz varsa kullanacak olduğunuz kapatıcı sıkma ambalajlı olmalıdır.
 • Makyajınızı da yapmış olduğunuz uygulamalara uygun seçmelisiniz.
 • Cildinizdeki lekeleri kapanmasındaki son adım ise makyajdan sonra şeffaf bir pudra ile cildinizdeki makyajı tamamlamış olacaksınız.
Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır
cilt lekeleri nasıl kapatılır

Gözaltı lekelerini nasıl kapatırım?

 • Gözlerinizin altında belirginleşen lekelerin ( Morluk ve koyuluk) genel olarak iki şekildedir. İlk olarak genetik olan lekeler gözünüzün altında bulunan kan dolaşımının yavaş olması sebebi iledir.
 • İkinci sebep ise koyu cilt özelliğinde olanların özellikle gözlerinin alt bölgesinde daha fazla melanin meydana getirmesindendir.
 • Uykusuzluk ise diğer bir sebeptir. Uykusuzluk ödem yarattığı için kan dolaşımı çok daha yavaş olacağından gözaltında oluşan lekeler artacaktır.

Son olarak ise cilt lekeleri nasıl kapatılır sorusuna en etkili yöntem güneş koruyucuları yaz ve kış aylarında sürekli kullanmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.