Cilde Zararlı Besinler

Cilde zararlı besinler hayatımızdan çıkmadığı sürece

248

Cildimiz vücudumuzun büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Birçok bilgi akışının olduğu platformlarda cildimiz için ne yememiz gerektiğini cilt sağlığı için ne yapmamız gerektiği yazılarını görmüşüzdür. Günlük rutinlerimizin yanında bunları ekstra olarak hayatımıza yerleştirir ve uygularız. Peki ya yaptığımız yanlışlar? Cilde zararlı besinler hayatımızdan çıkmadığı sürece yaptığımız ekstra takviyeler ne kadar yararlı olacaktır.

Cilde zararlı besinlerYiyecekleri Böyle Tüketmeyin

Hayat standartlarına yetişmek, zamandan kar etmek gibi moderniteyi hayatımıza uygularken yaptığımız bazı yanlışlar var. Eğer vücudumuza giren şeylerin nasıl olduğunu neler barındırdığını hangi koşullarda bize sunulduğuna dikkat etmezsek sağlıklı olanlar bile bizim için cilde zararlı besinler haline gelmektedir. Bu durumda dikkat etmemiz gerekenler;

 • FastFood; Birçok kimyasalı barındıran, şoklama uygulanan, aşırı şekerle doymuş ve trans yağlarla önümüze sunulan fast foodlar cilt sağlığımızı da olumsuz olarak etkiliyor.Cilde zararlı besinlerKızartmalar; Havuç, soğan, biber gibi yiyeceklerin besin değeri oldukça yüksektir. Fakat bu ve benzeri yiyecekleri kızartma ile bol yağlı bir atıştırmalık halinde tüketirsek hücre üretiminde bu yağlar öncelikli olarak kullanılır ve cilt estetiğini bozar.
 • Konserveler; Besin değerinin büyük bir bölümünü yitirmiş sebze, et ve balık ürünleri barındırır.
 • Şoklanmış Gıdalar; Şoklanmış gıdalarda tıpkı konserveler gibi besin değerini kaybetmiş yiyeceklerdir.
 • Turşu; Çok fazla tuz ile yapılmış turşular vücuda iyot alımında artış göstertir. Bunun yanında hazır turşular içeriğinde doğal sirke yerine kimyasal kullanıldığı için cilt sağlığını bozar.
 • Aşırı Olgunlaşmış ve Kurutulmuş Meyveler; Hormonal dengesi değişmiş olan aşırı olgunlaşmış meyveler ve şeker ilavesi ile suni ortamda kurutulmuş meyveler de cilde zararlı besinler arasında yer almaktadır.

İçecekler Göründükleri Kadar Masum Değiller

 

İçecekler sıvı gıdalar olduğu için onları bazen su yerine tüketir ve zararlarına dikkat etmeyiz. Fakat her ne kadar sıvı yoğunluklu ve bol miktarda içerisinde su barındırsa da bu içeceklerden uzak durmak gerekiyor. İşte uzak durulması gereken içecekler;

 • Gazlı İçecekler; İçerisinde fazla miktarda şeker bulundururlar.
 • Fazla Alkol; Fazla alkol tüketimi vücuttaki suyu dışarıya attığı için vücut istediği su miktarını elde edemez. Bu durumda birçok sağlık problemlerinin yanında cildin esnekliğini bozar ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı engeller.
 • Portakal ve Greyfurt Suyu; Özellikle sivilce sorunu yaşıyorsanız portakal ve greyfurt suyundan uzak durmalısınız. Çünkü bu içecekler içerisindeki maddelerle hormonlar yoluyla sivilcelerde artışa neden oluyor.
 • Hazır Meyve Suları; Raflardan almış olduğumuz meyve suları üzerinde her ne kadar doğal yazısını olsa da içerisinde birçok tatlandırıcı, şeker ve kimyasal barındırdığı için uzak durmamız gereken içecekler arasında.
 • Kahve; Fazla tüketilen kahve içerisindeki kafein cildin bağışıklığını azaltarak daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmamızı engeller. Türk kültürünün olmazsa olmazı kahve cilde zararlı besinler arasında fazla tüketilmesiyle yer alıyor.
 • Süt ve Süt Ürünleri; Süt her ne kadar sağlıklı bir içecek olsa da fazlası zarar tabi ki. Kefir, ayran (katı süt ürünleri de dahil) gibi süt ve türevleri bazı hormonlarda artışa neden olarak cildin yağlanmasına neden olur.

Besin Değerlerine Dikkat

 

Cildimiz için yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Tükettiğimiz gıdalarda asıl olarak kontrol etmemiz gereken hangi besinleri tükettiğimizdir. Cilde zararlı besinler arasında aşağıdaki besinleri ve bu besinlerin kullanım biçimleri gösterilebilir:

 • Şeker; İnsanın en büyük düşmanlarından biri de şekerdir. Şeker cildin yaşlanmasından, kırışıklıklara sebep olmasından, cilt esnekliğini kaybetmesinden, gözenek oluşumuna kadar birçok cilt problemini direk ve dolaylı olarak arttırır. Bol şeker içerikli sağlıksız gıdalara tatlılar, krema ve soslar, gazlı içecekler, çikolata gibi hazır paketli gıdalar gibi birçok örnek verilebilir.
 • Tuz;Fazla tuz tüketmek vücudun su dengesini bozar. Bu vücudun susuz kalmasını ve cildin kurumasını gerekli onarımın yerine getirilmesinde güçlüğe neden olur. Salam, sosis gibi işlenmiş et gıdalarında oldukça fazladır.
 • Cilde zararlı besinlerBaharat;Vücudun sıcaklığını arttıralar kılcal damarlarda genişlemeye ve kaşıntı, kızarıklık gibi cilt problemlerine neden olur.

Cilde zararlı besinler

 • Nişasta; Cildin yaşlanmasına, vücudu susuz bırakmaya ve cildin soluk görünmesine neden olur. Pasta, krakeri, simit gibi un ve unlu mamullerde bulunur.
 • Yağlar; Ne kadar çok yağlı tüketirsek cildimiz o kadar yağlanacaktır.
 • Klor; Eğer cildinizde hiçbir değişiklik yapmamanıza rağmen kaşıntı, tahriş veya kızarıklık varsa kullandığınız banyo suyuna dikkat edin deriz. Şebeke sularında dezenfektasyon amaçlı yapılan klorlama cildin fazla klora maruz kalmasına yol açabilir. Buda cildimize zarar verir.

Sigara Sadece Akciğerlerinize Zararlı Değil

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Eğer iyi, sağlıklı ve güzel bir cilt istiyorsak sigaradan uzak duracağız. Sigara çok miktarda toksin içer. Sigara vücuttaki oksijen seviyesini azaltarak cildin nefes almasını, yenilenmesini ve onarılmasını engellemekte geciktirmektedir. Aynı zamanda içeriğindeki karsinojen maddeler yüzünden cilt kanserine kadar sonuçlar gidebilir. Sigarasız bir cilt daha aydınlık, daha parlak, daha canlı ve daha sağlıklı olacaktır.

Cildimiz vücudumuzun büyük bir kısmını kaplamakla birlikte estetik kaygılarımızın da odak noktasıdır. Cilt için sağlıklı beslenmeli, kontrollü egzersiz yapmalı, cilt bakımını ihmal etmemeli ve tabi ki cilde zararlı besinler gibi tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.