Bebeklere Ek Gıda Olarak Ne Yedirilmeli

Bebeklere Ek Gıda

228

Bebek sahibi olan çiftler bebeklerine ek gıda yedirmeye ne zaman başlanmalı ya da ek gıda için ne yedirmeleri tarzında soruları sıklıkla dillendirmektedir. Bu doğrultuda çeşitli bebek maması kombinasyonlarından söz etmek mümkün olmaktadır. Ek gıda olarak elma, armut hatta patates gibi gıdaların bir araya gelmesiyle oluşan çok farklı şekillerde kombinasyonlardan söz etmek mümkün olmaktadır. İlk olarak bebeklere anne sütünün verilmesinin hayati derecede önemli olduğunu belirtmek gerekli olmaktadır. Ortalama ilk 6 ay süre içerisinde anne sütünden başka bir besin önerilmemektedir. 6 aydan sonraki süreçte ise bebeklere çeşitli karışımların yedirilmesi uygun olmaktadır. Bu kapsamda bebeklere ek gıda olarak ne yedirilmeli sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmaktadır.

 

8 aylık 12 aylık bebeklere ek gıda olarak ne yedirilmeli:

(6-8 Ay) Bebeklere Ek Gıda Olarak Ne Yedirilmeli

 

6 – 8 aylık bebeklere ek gıda olarak ne yedirilmeli:

  • Kabak ve muz karşımı ile güzel bir lezzet harmanlayabilirsiniz.
  • Elma ve tahıl; yulaf ezmesi ya da pirinç gevreği ile elma karışımı sayesinde lezzetli bir öğün oluşturun
  • Muz-avakado; Avakado ile muz karışımı harika bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu karışıma tahılları da kattığınızda oldukça güzel bir öğün oluşturmuş olursunuz.
  • Elma armut sosu; Elma ve armutların karşımı özellikle her ikisi de birlikte pişince nefis bir lezzet oluşuyor.

8 aylık 12 aylık bebeklere ek gıda olarak ne yedirilmeli:

 

(8-10 Ay/10-12 Ay) Bebeklere Ek Gıda Olarak Ne Yedirilmeli?

 

8 aylık 12 aylık bebeklere ek gıda olarak ne yedirilmeli:

  • Havuçlu güveç; pirinç, elma ve havuç ile birlikte yulaf ezmesi ve yoğurtla lezzetlendirebilirsiniz.
  • Tatlı Bezelye Yahnisi; elma sosunu bir de bezelye ve havuçla buluşturun. Yanına pirinç, yulaf ezmesi ile yoğurdu da ekleyince harika bir besin elde etmiş olursunuz.
  • Yeşil Fasulye ve patates; yeşil fasulye ile patates karışımına ekstra olarak armut ve elma suyu eklerseniz yumuşak bir lezzet elde etmiş olursunuz.
  • Tatlı Patates ve Baharatlı Kabak Karışımı; tatlı patates ile baharatlı kabağa biraz tarçın eklerseniz güzel bir lezzet elde etmiş olursunuz.
  • Yabanmersini ve Elma ile Armut Sosu; elma ve armut sosunu yabanmersini ile karıştırın. İlave olarak yoğurt eklerseniz enfes bir öğün hazırlamış olursunuz.
  • Kremalı Elmalı Turta; yoğurt, elma ve tahıl püresini birlikte harmanlayın bu karışımdan güzel bir turta elde etmiş olursunuz.

 

Yukarıda sıralanan besin karışımlarını esasında siz de güncelleyebilirsiniz. Zaman içerisinde kendinizi bu alanda geliştirmeniz de mümkün.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.