Aşırı Yağlı Saç Sorununa Kesin Çözüm

Aşırı Yağlı Saç Sorununa Kesin Çözüm

427

Yağlı saç pek çok insan için oldukça büyük bir sorun olarak görülmektedir. Yağlı saça sahip olmak demek diğer insanlara göre saçın bakımının iki kat daha fazla yapılması demektir. Yağlı saça sahip olmak demek diğer insanlara göre saçın bakımının iki kat daha fazla yapılması demektir. Bir kişi saçını yıkadıktan sonra 1-2 gün içerisinde tekrar yıkanacak kadar yağlanıyorsa o saç yağlı bir saçtır. Saçlardaki yağ deri üzerindeki saçı korumak için deri tarafından üretilmektedir. Yağlı saç dediğimiz saç tiplerinde işte bu deri saçı korumak için bira daha fazla yağ üretmektedir. Saçların çok yağlı olmasının bir diğer deyimler baştaki derinin çok yağ üretmesinin pek çok sebebi olabilmektedir.

Baş kısmındaki koruyucu yağların aşırı salgılanmasında başlıca sebepleri

  • Çok yağlı besinlerin tüketilmesi
  • Saça yeterli bakımın yapılmaması
  • Kalıtımsal sebepler
  • Kadınlarda bazı özel dönemlerde meydana gelen hormonal değişiklikler
  • Çok yoğun stres yaşanması
  • Çevresel etkiler

Yağlı saçlar sorununun oluşmasında sebum denilen ve cilde nem vermek amacıyla vücutta salgılanan bir çeşit salgı aşırı derecede salgılanmaktadır ve bu da yağlı saçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Sebum denilen madde aslında saç folikülü ile bağlantılıdır. Sebum önce foliküle gitmekte folükülün dolması halinde cildin yüzeyine dağılmaktadır. Folikül ile sebum arasındaki irtibat sağlam gerçekleşmezse sebum cilde fazla yayılmakta ve cilt aşırı yağlı hale gelmektedir. Sebumu fazla olması saçı ağır ve şekillenmesi zor hale getirmektedir. Sebumla kepek birleştiğinde saç üzerinde bir tabaka oluşturmaktadır. Bu tabaka saçta kaşıntıya ve saç tellerinin hava alamayıp dökülmesine sebep olmaktadır.

Saçın yağlanmasını önlemek için veya yağlı saçtaki fazla yağda kurtulmak için bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Doğal tarifler olarak verilen bu tariflerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Yağlı saçlar için e önemli çözüm yollarından biri aloe vera özlü jel kullanmaktır. Bu jel ayrıca alınıp şampuana karıştırılarak kullanılabildiği gibi hazır alınan aleo vera özlü şampuanlar da kullanılabilmektedir. Aloe vera jeli ile şampuan karışımı hazırlamak için bir bardak kadar şampuanın içine bir çay kaşığı kadar taze aloe vera jeli ve bir yemek kaşığı kadar da limon suyu katılıp karıştırılır. Bu karışım saça ve saç derisine iyice sürülür. Birkaç dakika kadar bekletildikten sonra saç soğuk su ile iyice durulanır. Karışımın kalan kısmı buzdolabında saklanıp tekrar kullanılır. Tazeliğini koruması için çok uzun süre bekletmeden bu karışımı kullanmak daha uygun olacaktır. Hazırlanan aloe veralı şampuan her gün kullanılarak saçta olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

 Elma Şırası Sirkesi Kullanılması

Elma sirkesi yağlı saçlar için birebir etkili biz çözüm olarak bilinmektedir. Elma sirkesinin içinde bulunan ve saçtaki pH dengesini düzenleyen asetik asit saçlardaki yağlanmaya engel olmaktadır. Sirkenin temizleme özelliği de saç dersinde bulunan kalıntıları çok iyi bir şekilde temizleyeceği için hem yağ dengesi korunmuş hem de saç tamamıyla temizlenmiş olacaktır. Elma sirkesi karışımı için bir bardak suyun içinde 2-3 yemek kaşığı kadar elma sirkesi konulup karıştırılır. Saçlar şampuanla yıkandıktan sonra bu karışımla saç durulanır. Biraz beklenip bu karışımın sürüldüğü saç soğuk su ile durulanır.  Bu karışım haftada birkaç kez kullanılırsa hem saçtaki yağlanma azalacaktır hem de saç daha sağlıklı hale gelecektir.

yağlı saçlar için çözümler

Yumurta Sarısı Karışımı

Yumurta sarısı atalarımız tarafından da kullanılan ve çok kısa sürede saçın dengesini ayarlayan bir malzemedir. Çok kolay bulunması ve uygulanabilmesi sebebiyle en çok kullanılan saç bakım ürünü olarak bilinmektedir. Bu karışımın hazırlanması için iki yumurta sarısı iyice çırpılır. Karıştırılan yumurta sarısının içine birkaç damla limon suyu eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Bu karışım ıslatılmış saçlara sürülür. Bu şekilde 5 dakika kadar beklenir ve saç iyice yıkanır. Bu karışım haftada 2-3 kez hazırlanarak uygulanırsa verimli sonuçlar alınmaktadır.

Siyah Çay Kullanımı

Siyah çay günlük hayatta çok çabuk bulunabilecek ve düzenli kullanılabilecek bir saç bakımı malzemesidir. Çayın içerisinde tanen denen asitler bulunmaktadır. Bu asitler saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırmaktadır. Böylece aşırı yağlanma engellenmektedir. Bir bardak su konulmuş kabın içine 2 yemek kaşığı kadar siyah çay eklenir ve kaynatılmaya başlanır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra içindeki çay yaprakları süzülüp kalan sıvı kısım soğumaya bırakılır. Ilık hale gelen çay saça dökülüp bu şekilde 5 dakika beklenir. Daha sonra saç durulanıp şampuanla yıkanır. Bu işlem haftada 2-3 kez yapılırsa saçlarda yağlanma azalacaktır.

 Limon Suyu İle Hazırlanan Karışım

Limonda saç için gerekli olan pek çok madde bulunmaktadır. Bu mineraller ve vitaminlerin alınması saçtaki ve derideki problemlerin azalmasına yardım edecektir. Oldukça doğal bir ürün olan limonun içinde bulunan asitli yapı ciltteki pH dengesini düzenlemektedir. Bu karışımı hazırlamak için 2 limonun suyu 2 bardak suyun içine sıkılır. Bu limon suyuna 3 çay kaşığı kadar bal eklenir. İyice karıştırılan bu karışım saçın dip kısmından ucuna doğru iyice yedirilerek sürülür. Sürülen karışım ile saç derisine masaj yapılır. Daha sonra bol su ile durulanır. Verimli sonuç için bu işlemin haftada en az 3 kez yapılması gerekmektedir.

Karbonat Kullanımı

Karbonat saçın yağlanmasında önleyici bir ürün olarak kullanılmaktadır. Karbonatın alkalin özelliği saçtaki pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Böylece saçlarda aşırı yağlanmanın önüne geçilmektedir. Ayrıca karbonat saçı yıkamak için vakit bulunamadığı zamanlarda kuru bir şekilde saça sürülüp tarandığında saçtaki yağı emecektir. Karbonatı bir ölçek karbonata 3 ölçek su ile karıştırıp sıvı bir karışım hazırlanabilmektedir. Hazırlanan bu sıvı ile daha önce ıslatılan saça uygulanır. Biraz bekledikten sonra durulanır. Sağlıklı sonuçlar için bu işlemin haftada bir iki defa yapılması uygun olmaktadır.

Bal Karışımı

Bal yağlı saçlar için en çok kullanılan ürünlerden biridir ve oldukça doğal bir karışımdır. Bu karışımı hazırlamak için iki çay kaşığı kadar bal bir yumurta sarısı ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım yarım saat dinlendirilir. Daha sonra bu bal karışımı saç derisine masaj yapılarak sürülür. Yarım saate yakın bu karışım saçta bekletilir. Saç bol su ile yıkanır. Son olarak şampuanla yıkanan saç bu işlem haftada birkaç kez yapıldığında oldukça sağlıklı hale gelecektir.

Domatesli Saç Maskesi

Domates içerisinde bulunan asit sayesinde iyi bir Ph dengeleyicisidir. Bu özelliğinin yanında kötü kokuların giderilmesi için de birebirdir. Bu maskenin hazırlanması için bir adet olgun domates ve bir çay kaşığı kadar kil gereklidir. Bu iki malzeme iyice karıştırılıp saça uygulanır. Üzerine bone kapatılır ve yarım saat beklenir. Saç soğuk su ile durulanır. Bu işlem haftada 1-2 kez yapıldığında verimli sonuçlar alınacaktır. Bu saç bakımı maskesi sayesinde sorunsuz saçlar hayatınıza renk katmaktadır.

Muzlu Karışım

Hazır saç kremleri ve şampuanlar saçları yağlanmasında etkili olabilmektedir. Bu durumda evde muz ile hazırlanacak bir karışım saç kremi yerine kullanılabilmekte ve saçı beslemektedir. Aynı zamanda saçın yağlanmasını da önlemektedir. Bu karışımım hazırlamak için bir muz iyice ezilir. İçine bir yemek kaşığı kadar bal eklenir. Hazırlanan bu karışım saçın diplerinden başlanarak uçlarına doğru sürülür. Yarım saate yakın bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Bu karışım haftada iki kez uygulandığında sağlıklı saçlara kavuşulması mümkün olacaktır. Saç bakım ürünü sayesinde saçların hem bakımlı hem de sağlıklı olması sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.