Yeni Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler

Yeni Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler

Yeni ev için temizlik, taşınmadan önce yapılması gereken en yorucu işlerden biridir. Yeni ev temizliği eşyalar gelmeden, tadilat ve boyama işlerinden sonra yapılırsa daha sağlıklı olur. Temizliğin süresi önceki sahiplerinin nasıl kullandığına göre değişir.

Yeni ev temizliği yapmadan önce birde ilaçlama yapılması önerilir. Eğer evde böcek olduğuna dair şüpheleriniz varsa temizlikten önce ilaçlama yapılır. İlaçlamadan hemen sonra temizliğe başlanmamalıdır. Bir – iki gün ev tamamen havalandırıldıktan sonra ev planlı bir şekilde temizlenmeye başlanmalıdır. İşe başlamadan önce bol miktarda deterjan, temizlik malzemeleri, elektrikli süpürge taşınacağınız eve götürülmeli.

İyi Bir Temizlik İçin Neler Yapabilirsiniz?

  • Ilk aşamada kaba bir temizlik yapmaya başlanarak duvarlarda, fayanslarda tadilatın gerekli olup olmadığı tespit edilmeli. Eğer tadilat gerekirse bunlar alçı yardımıyla tamir edilmelidir.
  • Ardından evin her yeri elektrikli süpürge ile süpürülmelidir.
  • Temizliğe kullanma ihtimali de göz önüne alınarak tuvaletten başlanmalı ve en hijyenik olduğu için çamaşır suyu ile detaylıbir şekilde temizlenmelidir. Klozetler girintili çıkıntılı olduğu için kolay temizlenir yüzeyler değildir. Bu yüzden tuvalet fırçası ile fırçalanır. Daha kolay başka bir yöntem ise spreyli boş cam-sil kutusunun içine biraz çamaşırsuyu ve su karışımıyla da temizlenebilir.
  • Mutfak dolapları ve camlar öncelikli temizleyeceğiniz yerler olmalıdır çünkü bu temizliği yaparken yerler kirlenebilir. Parke ve duvar temizliği sonraya bırakılmalıdır.
  • Parke temizliğinden önce atlanılmaması gereken bir diğer yer balkonlardır. Detaylı ve daha hijyenik bir temizlik yapılacağı için hortumla yapılması önerilir.
  • Duvar ve oda kapılarının temizliğinden sonra kova, paspas ve suya eklenen yüzey temizleyici ile tüm tozlar evden arındırılmalıdır.
  • Mutfak, bir diğer detaylı temizlik gerektiren yerdir. Mutfak dolaplarının, fayansların, dolap kapaklarının ve varsa ankastrenin temizliği deterjanlı veya sirkeli su ile yapılmalıdır.
  • Sıra banyoya geldiğindetemizliğe küvet ve duşa kabiniyle başlanılmalıdır. Daha sonra fayanslar için deterjanlı su gerekir. Bu aşamada durulamak için yine hortum kullanılması önerilir. Yerler temizlendikten sonra çekçek ile suları çekin.
  • Son olarak dış kapı da deterjanlı bezle silinmelidir. Tüm ev havalandırılmalıdır.

Taşınma esnasında, nakliye çalışanlarının ayakkabılarıyla girmesini engellemek zor olduğundan paspas bulundurulmalıdır. Eşyalar taşınırken ara ara silinirse çamur ya da kirlerin dağılması engellenir. Bunların hepsi bittikten sonra ev dekore edilebilir hale gelmiştir. Yeni ev temizliği bittikten sonra tertemiz yeni bir hayata başlamak için güzel bir çay demleyip temizliğin yorgunluğunu çıkarın.

ev temizliğitemizlikyeni ev temizliği
Comments (0)
Add Comment