Yasemin Çayının faydaları

Yasemin Çayının faydaları

Aromalı çay denilince akıllara türünün en çok tercih edilen bitkisel ürünü olan yasemin çayı gelmektedir. Bu bitkisel ürün genel olarak Çin’de kullanılırken, yasemin bitkisinden üretilir. İster sade biçimde ister yeşil çay ile birlikte tercihe uygun olarak kullanılabilir. Yasemin bitkisi, sarı ve beyaz olmak üzere ortalama 2-3 yaprağıyla çiçek açar. Asya topraklarında yetişen bitkinin kendine has bir kokusu vardır. Çok uzun boylu olmayan bu bitki en fazla 3 metreye kadar uzama gösterir. Ekimi yapıldıktan itibaren 6 ay geçtikten sonra, az miktarda yapışkan yapraklarıyla bahar veya yaz aylarında çiçek açmaya başlar. Sıcak iklimi tercih ettiği için, kış mevsimine doğru bazı türlerinin yapraklarını döktüğü görülebilir.

Yasemin Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle evlerde çiçek olarak kullanılabilir. Kadınların saç süsü tercihi olabilir. İbadet amaçlı kullanılabilir. Özel gün ve gecelerde de kullanımına rastlanılmıştır. Bitkisel çay olarak da kullanılabilir.

Yasemin Çayının Bazı Bilinen Faydaları:

Stres için ideal bir içecek diyebiliriz. Enerji düşüşü yaşayanlarda tüketilebilir. Zayıflamak için yağ yakmaya yardımcı olur. Odaklanma konusunda etkilidir. Kolesterol ve kalp hastalıklarından uzak kalmamıza yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği ile birlikte gribal enfeksiyonlardan kaynaklanan halsizliği gidermeye yardımcı olur. Hipertansiyon hastaları için kan basıncını düşürmeye yardımcı olurken, anksiyete bozukluğu belirtilerini azaltır. Yasemin çayı birçok derde deva diyebiliriz.

Yasemin Çayının Hazırlanışı:

Tercihe bağlı olarak üç ila dört bardak yasemin çayı için kaynatılmış olması şartıyla bir demlik suya bir yemek kaşığı miktarında yasemin atılır. Yaklaşık olarak beş dakika dem alması için bekletilir. Kıvamına geldikten sonra içebilirsiniz. Demlenme süresinin beş dakikadan fazla olması durumunda, çayın tadında acıma olabilir: bunun için beş dakika uygundur. Yasemin çayı doğallığı ile birlikte muazzam bir kokuya sahip olduğundan dolayı tadı güzeldir. İlaveten tatlandırıcı kullanmaya gerek kalmaz. Tatlandırma konusunda ısrarlı iseniz çayınıza bal karıştırabilirsiniz.

Yasemin Çayının Zararları:

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu herkes bildiğine göre; yasemin çayı da fazla tüketildiği takdirde, içerdiği kafein maddesinden dolayı istenmeyen durumlara yol açabilir. Özellikle hamile ve emzirme dönemlerindeki kadınlarda dikkatli kullanılması ya da hekim kontrolünde tüketilmesi gerekir. Bunların dışında bilinen bir yan etkisi yoktur.

çayyasemin çayıyasemin çayının yararları
Comments (0)
Add Comment