Kokusuz balık nasıl pişirilir?

Kokusuz balık nasıl pişirilir?

Balık hem lezzetli hem de sağlıklı bir gıdadır. Besin değerleri çok yüksektir. Ancak pişirmesi daha da önemlisi tadını tutturması biraz daha ustalık ister. Bunun üstüne bir de balık sonrası evinize sinen koku eklendiğinde, ne kadar zahmetli bir iş olduğunu sanırım anlatabilmiş oluruz. Peki kokusuz balık nasıl pişirilir?

En etkili yöntemler

İşte kokusuz balık nasıl pişirilir tüyoları:

  • Balığınızı kızartmaktan her zaman uzak durmalısınız. Ocağınızdaki yağın balıkla buluşması sonucu havaya ve etrafa yayılan yağ kokusu ve izlerini temizlemek zorlu bir iştir. Ama yine de kızartmak istiyorsanız balıkları tavaya koymadan önce yağına limon damlatabilirsiniz. Hem koku miktarını azaltmış olursunuz, hem de balıklarınız daha lezzetli olur.
  • Bir yanda balıklar kızarırken bir yanda da mutlaka sirkeli su ya da limonlu su kaynatın. Kokunun azaldığını göreceksiniz.
  • Ocakta balıklarınız pişerken mutfağın camını aralamayı unutmayın. Kokunun bir kısmı daha evinize yayılamadan o pencereden uçup gidecektir.
  • Balık pişirme işleminden sonra da, kızartırken yapmadıysanız, ocakta limon kaynatın.
  • Pişirme işleminden sonra da tavanızı önce soğuk suyun altına tutun. Yıkama işlemini tabi ki sıcak su ile yapın.
  • Fırın, ızgara ya da buğulama yollarını tercih etmelisiniz. Bu, daha en baştan önlem almak demektir.
  • Balığı temizleyerek ve pişirmeye hazırlayarak başladığınız her süreç ellerinizde koku kalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden de balıkla işiniz biter bitmez, daha önceden demlediğiniz çay ile ellerinizi güzelce yıkayın ve limonla ovun. Ellerinizde koku kalmadığını göreceksiniz.

Ustasına tüyolar…

Kokusuz balık nasıl pişirilir merak ediyorsanız, balıklarınızı alüminyum folyo içine patates, havuç, soğan,  limon ve biberden hangileri tercihiniz ise onunla birlikte sarmanız gerektiğini bilmelisiniz. Burada önemli olan folyonun geniş ve koku sızdırmayacak şekilde sarılmasıdır. Sonrasında fırında orta derecede göreceği ısıl işlemle pişirebilir ve kokusuz balık yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca balığınızı tabağınıza alıncaya kadar da folyoyu açmayın. Böyle bir çalışma için yağlı kağıt ya da fırın poşeti de kullanabilirsiniz. Aynı sonucu alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

balıkbalık pişirmeKokusuz balık nasıl pişirilir?yemek
Comments (1)
Add Comment
  • derya

    Alüminyum folyo mu ?Emin misiniz?