Kışlık ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kışlık ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kış yaklaştı hatta kimilerine göre geldi. Soğuk havalarla beraber kışlık ayakkabı seçimi konusu da önem kazanmaya başladı. İşte kışlık ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı:

Kışlık ayakkabı seçiminin püf noktaları

  • Tabanı kalın olan ayakkabıları tercih edin
  • Tabanı dişli olan ayakkabıları güvenli yürüyüş sağlayacaktır
  • Kauçuk türü tabanların kayma riskini azalttığını unutmayın
  • Ayakkabı satın alırken her iki teki de giymelisiniz
  • Ayağınıza oturan ayakkabıları tercih edin

Çizme, bot ya da diğer kışlık ayakkabı modellerinin tamamında yukarıda sıraladığımız püf noktalar geçerli olmaktadır.  Şimdi sırasıyla kışlık ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun ayrıntılarını anlatalım:

Kışlık ayakkabı tercihlerinde kalın tabanlı olanları tercih etmek; ayağınızın soğuk havalarda dahi üşümemesini sağlayacaktır. Yine kalın taban sayesinde kar ve suyun ayağınıza sızmasına da engel olacaksınız.

Tabanı dişli olan ayakkabılar; sizin buzlu zeminlerde düşmenize engel olacaktır. Yine dişli tabanlar sayesinde kaymadan güvenli bir şekilde yürümeniz de mümkün olmaktadır.

Kayma riskin en aza düşüren malzemelerden birisi de kauçuk malzemedir. Bundan dolayı kışlık ayakkabı tercihlerinde kauçuk malzemeli ürünlerin tercih edilmesi önemli olmaktadır.

Mutlaka ama mutlaka ayakkabı satın alırken; ayakkabının her iki tekini de giyin. Satıcının siz giyince sonradan açar gibi sözlerine aldanmayın. Mutlaka birkaç adımda olsa atarak; ayakkabıların ayağınızı sıkıp sıkmadığını kontrol edin.

Ayakkabı ne çok büyük ne de küçük olmalıdır. Tam anlamıyla ayağınıza oturan ayakkabıları tercih etmeniz, ayağınızın rahatlığı için de önemli olmaktadır.

Islanan ayakkabıları nasıl kurutursunuz?

Sonbahar ve kış mevsimlerinde ayakkabılarımızın ıslanması gayet olağan bir durumdur. Bu sorunu yaşadığımızda ayakkabımızı nasıl kuruttuğumuz önem kazanmaktadır. Şayet ayakkabılarınız ıslanmışsa:

  • Kalorifer peteklerinde kurutmayınız
  • Sobaya yakın yerlerde kurutmayınız
  • Çamaşır makinesinde kurutmayınız

Şayet ayakkabılarınız ıslanmışsa; ne çok sıcak ne de soğuk olmayan bir ortamda kurumasına fırsat verin. Ancak bu sayede ayakkabılarınızın deformasyona uğramasına engel olursunuz.

Bu yazımızda kışlık ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt aradık. Bunun yanı sıra ayakkabı giyerken nelere dikkat edilmeli sorusuna da kısmen yanıt aradık. Bu aşamada ayakkabılarınızı bağcıklarını çözerek giyinmeniz ve kış mevsiminde koyu renkli çoraplar tercih etmeniz öneriyoruz. Böylece kışlık ayakkabınızın çoraplarınızda iz bırakmasının önüne geçmiş olursunuz.

ayakkabıbotçizmekışlıkkışlık ayakkabı
Comments (0)
Add Comment