Kışın cilt kuruluğuna alternatif çözümler

Kışın cilt kuruluğuna alternatif çözümler

En hassas ve özel giysimiz olan cildimiz özellikle kış aylarında daha da nemsiz kalmakta, bizim için önemli sorun haline gelmektedir. Kış aylarında artan cilt kuruluğu bazen ciddi problemlere sebep olup ciddi tıbbi müdahaleler gerekse de aslında doğru zamanda yapılan küçük müdahalelerle ve basit yöntemlerle sorun giderilebilir.

Cilt kuruluğunun başlıca sebebi derideki nem kaybıdır. Mevsimsel değişiklikler rüzgar güneş gibi dış etmenlerin yanı sıra cildi tahriş edici kimyasallar kullanımı da bu soruna yol açabilir

Kışın cilt kuruluğu için alınacak çözümlerin başında kış meyvelerini bol bol tüketmek gelir.

  • Kolojen içeren kırmızı elma
  • Potasyumdan zengin muz
  • Cilt hücresinin yeniden üretimini sağlayan ellagic asit, punick asit ve omega 5 yağ

asitlerini içeren kivi, nar, çilek beslenme programımızda mutlaka yer almalıdır.

Kışın cilt kuruluğu sorununun çözümü için bol bol su içilmelidir. Bol su tüketimi nem dengesini korur. Kışın vücudun suya daha az ihtiyacı olduğu bilgisi oldukça yanlıştır.

Balık sezonunun kışın canlanmasıyla birlikte balıktan alınana omega yağ asitleri cilt kuruluğunun önüne geçer

Aslında herkesçe bilinen ama uygulamaya konulmayan bir başka çözümde peteklerin üzerine su kabı koyarak ortamın nemli kalmasını sağlamak kışın cilt kuruluğu için alınabilecek en basit çözümlerdendir.

Cilt kuruluğunun nedenleri

Cildimize gereken özen ve hassasiyeti göstermediğimiz taktirde onu kurumaktan kurtaramayız. Özellikle kuru iklimlerde kışın soğuk ve ayaz günlerde nem dengesinin değiştiği zamanlarda daha özenli olmalıyız.

Tabi nedenleri sadece dış etmenler olan rüzgar ayaz ve kış ayına bırakamayız. Genel olarak cilt kuruluğu sorununun nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Cilt kuruluğu nadir de olsa genetikde olabilir.
  • Biyolojik etmenlerden kaynaklı olabilir örneğin yaşın ilerlemesi ile deri nemini kaybeder.
  • Yağ oranını dengede tutacak beslenme alışkanlığına sahip olunmayabilir.
  • Vücutta belli vitamin ve minerallerin eksikliği olabilir.
  • Kimyasal etmenlerden kaynaklı yani deterjana sabuna sert kimyasal ajanlara çok sık ve uzun süre maruz kalınmış olabilir.

Cilt kuruluğu nasıl giderilir

Vücudumuzdaki cilt kuruluğu sorununu gidermek için küçük ama etkili adımlar atılmalı. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu tüketerek ilk adımı atmalıyız.

Yağ oranını dengede tutacak beslenme programımız olmalı ve bu programda omega yağ içeren besinlere özellikle yer verilmeli kış ayları için balık tüketimi bu konuda mutlaka ön planda tutulmalı

Kimyasallarla uzun süre maruz kalınacaksa mutlak kişisel koruyucu ekipmanları kullanmaya özen gösterilmeli eldiven gibi.

Banyo ve duş süreleri kısaltılmalı çok sıcak su kullanılmamalı cildi tahriş edici sert liflerden ve keselerden uzak durulmalıdır.

ciltcilt kuruluğukış
Comments (0)
Add Comment