Fırında Karnıyarık Tarifi

Fırında Karnıyarık Tarifi Nasıl yapılmaktadır? Öğrenmeye hazır mısınız?

Patlıcan sebzeler arasında en çok sevilenler arasında yer almaktadır. Patlıcandan yapılan yemekler arasında kimsenin geri çeviremediği bir yemek vardır: Fırında karnıyarık. Bu yemeği farklı şekillerde yapanlar bulunmaktadır. Tencerede yapılan karnıyarığın yanında lezzetine lezzet katmak üzere fırında yapanlar da vardır. Karnıyarığın tencerede yapılışı biraz daha sulu bir yemek kıvamında olurken fırında karnıyarık fırın yemeği olarak biraz daha kuru olmaktadır. Lezzet olarak bakıldığında her ikisini de beğene bulunmaktadır. Karnıyarığı yapmak için önce eşit boylarda karnıyarıklık patlıcan almak gerekmektedir. Pazardan malzeme alma işlemini tamamladıysanız yemeği hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Fırında Karnıyarık İçin Gerekli Malzemeler

·         6 tane küçük patlıcan

·         2 tane soğan( orta boy olsun)

·         7-8 tane yeşil biber

·         1 tane orta boy domates

·         250 gram kadar kıyma

·         3-4 diş sarımsak

·         Sıvıyağ 

·         Tuz

·         Karabiber

·         Kırmızıbiber

Fırında Karnıyarığın Yapılışı:

Öncelikle fırında karnıyarık tarifi tencerede yapılan karnıyarıktan çok farklı değildir. Patlıcanları ince çiziler halinde soyarak tuzlu suyun içerisinde bir süre bekletiniz. Patlıcanların kararmış acı suyu çıkınca bir havlu ile patlıcanları iyice kurulayınız. Kızartma tenceresine yeterli miktarda yağ koyarak patlıcanları kızartıp fırın tepsisine yerleştiriniz. Kızarmış patlıcanların ortasını yararak malzemeyi yerleştirmek üzere hazır hale getiriniz.

Diğer taraftan ince yemekli olarak doğradığınız soğanları sıvı yağ ile bir tencerede hafif kavurup içine kıymayı koyunuz. Kıymayı soğan ile bir süre kavurduktan sonra içine ince doğranmış biberleri ve domatesleri koyunuz. Üzerine baharatları ve tuzu ekleyerek pişmeye ve suyunu çekmeye bırakınız. Tepside hazır bulunan patlıcanların ortasını yararak malzeme için hazır hale getirmiştiniz. Pişen ve suyu u çeken malzemeyi kaşıkla patlıcanların orta kısmından iyice doldurunuz. Çok fazla doldurup patlıcanı patlatmayınız. Malzemelerin üzerine dilimlenmiş domates, yeşilbiber ve 2’şer adet sarımsak koyunuz. Bir kase içerisine 1 çorba kaşığı salça ve su koyup salçayı iyice eziniz. Hazırlanan salçalı suyu patlıcanların aralarına dökünüz. Fırında karnıyarık fırınlanmak üzere hazırdır. Fırınınızın ısısına göre üzerleri kızarmaya başlayınca fırından alınız. Pirinç pilavı ve cacık ile servis yapınız. Afiyet olsun.

Fırında karnıyarıkkarnıyarıkmutfakyemek
Comments (0)
Add Comment