Dış Görünüşümüzle İnsanları Nasıl Etkileriz?

Dış Görünüşümüzle İnsanları Nasıl Etkileriz?

Dış görünüş insanları etkilemek için kullanılacak olan farklı yöntemlerden birisidir ve bunlardan uygun olan duruma göre kullanılabilir. Alınan sonuçların derecesi farklıdır ve kişiler arasında söz konusu yöntemler aynı etkiyi yapmayabilir. Bundan dolayı da doğru olan etkileme yönteminin tercih edilmesi son derece önemlidir. Etkileme yollarından birisi de dış görünümdür ve insanlar dış görünüşümüzle insanları nasıl etkileriz sorusunu sıklıkla sorarak bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğrenmek isterler.

Bilindiği gibi insanların saygınlığını belli eden dış görünüş özellikle ilk anda çok büyük önem taşır. İnsanların dış görünüşüne göre değerlendirilmemesi gerektiği yönünde pek çok tavsiye ya da yazılı olmayan kurallar olsa dahi bunun bir gerçek olduğunun da kabul edilmesi gerekir. Dolayısıyla da özellikle ilk anda dış görünüm çok büyük bir önem taşır ve karşıdaki kişi hakkında bir takım bilgiler sağlar.

Dış Görünümün Etkisi

Dış görünüşümüzle insanları nasıl etkileriz konusunda öncelikle dış görünümün etkisinin bilinmesi gerekiyor. İnsanlar yeni bir ortama girdiklerinde ya da farklı birisi ile tanıştıklarında dış görünüşleri ile karşıdaki kişi ya da kişilere önemli mesajlar verirler. Bu kişilerin sosyal statülerini gösterdiği gibi sevklerini ve kişilik özelliklerini de gösterebilir. Bundan dolayı da çok fazla önem verilmesi gerekir. Kısaca dış görünüşün önemi, tahmin edilenden daha fazladır.

Dış görünüşün geleceği anlamlardan birisi olan kişilik analizi, kişilerin hayat tarzlarından hobilerine kadar fikir verebilir. Örneğin daha spor tarzda giyinen birisinin hareketli bir hayatı olduğu anlaşılabilir. Ya da sürekli takım elbise giyen kişilerin iş yaşamında yoğun mesai harcadığı anlaşılabilir. Tüm bunlar beraber değerlendirildiğinde dış görünüşün kişileri etkilemede çok önemli bir araç olduğu anlaşılmaktadır. Fakat bunun doğru şekilde kullanılması da son derece önemlidir. Aksi durumda istenilen tepki yerine son derece olumsuz bir tepki alınması söz konusu olabilir.

Dış Görünüş ile Etkileme Yolları

İnsanları dış görünüşümüzle insanları nasıl etkileriz sorusuna verilecek olan cevap, kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat genel olarak bazı kurallar olduğu söylenebilir. Öncelikle kıyafet seçiminin ortama göre yapılması gerekir. Örnek vermek gerekir ise ciddi bir iş görüşmesine spor kıyafetle gitmek, olumsuz bir intiba oluşturacaktır. Bundan dolayı da seçilecek olan kıyafet ile ortam uyumlu olmalıdır. Bunun dışındaki bir diğer önemli kural ise kıyafetlerin temiz ve ütülü olmasıdır. Bu sayede görünüş kalitesi artmış olacaktır.

Dış görünüşümüzle insanları nasıl etkileriz konusunda kıyafetler son derece önemlidir fakat bununla birlikte saç, sakal ve makyaj durumu da eşit ölçüde öneme sahiptir. Kıyafet seçimi başarılı olsa fakat diğer hususlara gereken önem verilmese ortaya çıkacak olan sonuç hiç şüphesiz olumsuz olacaktır. Bundan dolayı da kişiler dış görünüşlerini bir bütün olarak değerlendirmeli ve tamamına önem vermelidir.

etkilemegörünüşkıyafetkıyafet seçimi
Comments (0)
Add Comment