Davetlerde Kullanılabilecek Masa Dekorasyon Malzemeleri

Sevdiklerinizle paylaşacağınız güzel bir akşam yemeğinde hazırlayacağınız masanın çok güzel olmasını istersiniz. Hazırlayacağınız leziz yemeklerin sunumlarına önem verirsiniz. Yemek servisi için en güzel yemek takımlarınızı ve servis malzemelerinizi kullanırsınız.

Bunun yanında masa dekorasyon malzemeleri de masanızı şık gösterecektir. Masanın güzel görünmesini sağlayan aslında tüm malzemelerin birbiriyle uyumudur. Masada bulunması gereken temel malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Su Bardağı
  • Servis peçetesi
  • Ana yemek çatalı, bıçağı ve kaşığı
  • Tatlı çatalı, bıçağı kaşığı
  • Servis tabağı
  • Ana yemek tabağı

Bunların dışında kişisel zevk, gelenek ve göreneklerinize göre ek malzemeler ekleyebilirsiniz.

Masanın Düzeni Nasıl Olmalı ?

Masa dekorasyon malzemeleri hazırlanırken masanın düzeni en az masadaki malzemeler kadar önemlidir. Öncelikle tabaklar servis edeceğiniz yemeklere göre sırayla üst üste dizilmelidir. Bıçaklar ve kaşıklar oturan kişinin sağ tarafına yerleştirilmelidir. Bıçaklar menüde bulunan yemeğe göre ayarlanmalıdır. Ana yemek için ve balık için ayrı bıçaklar yerleştirilmelidir.

Çatallar ve peçete sol tarafa konulur. Yine çatallar da ana yemek, salata ve balık çatalı olarak ayarlanmalıdır. Tatlı kaşığı, çatalı tabağın arka tarafında olmalıdır. Bardaklar da sağ üst tarafta ve içecek türüne göre kadehler konulmalıdır.

Hangi Tür Menülerde Hangi Servis Malzemeleri Kullanılmalı?

Yemek daveti için hazırlık yapıyorsanız öncelikle bu güne özel bir menü belirlemelisiniz. Belirlediğiniz menüde çorba, ara sıcak, ana yemekler ve tatlı mutlaka bulunmalıdır. Hazırlanan özel davet menüsünü uygun masa dekorasyon malzemeleri kullanılarak çok daha özel hale getirebilirsiniz. Yemeklerin sunumunda kullanacağınız servis tabaklarından misafir için kullanacağınız özel yemek takımınıza kadar her şey bu davete verdiğiniz önemi gösterecektir.

Masa üzerinde kullanılacak olan masa örtüsü, runner, peçeteler ve peçete yüzüğü özenle hazırlanmalı ve birbiriyle ve yemek takımı ile uyumlu olmalıdır. Masanın bir köşesinde güzel bir çiçek bulunmalıdır. Bu çiçek kişilerin birbirini görmesini engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

Bu tür davetlerin en önemli ayrıntısı masada bulunan mumlardır. Yemek başladığında mumlar yakılmalıdır. Masanın orta kısmına rengarenk taşlar, boncuklar, gül yaprakları serpiştirilebilir. Bunlar davet masanızı çok hoş hale getirecektir.

 

 

dekorasyonmasa dekorasyon malzemeleriyemek masası
Comments (0)
Add Comment