Davet Yemekleri Nasıl Olmalıdır?

Davet Yemekleri Nasıl Olmalıdır?

Davet masası nasıl olmalı, davet yemek menüsü nasıl olmalı, Davet masasında neler bulunmalı ve davet yemekleri nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtını yazımızda sizlere sunuyoruz.

Davet yemekleri söz konusu olduğunda; davetin niteliğine uygun bir şekilde yemek menü listesinin hazırlanması önem kazanmaktadır. Bu noktada temelde yemen menüsünün aşağıdaki gibi sıralandığı bilinmektedir:

  1. Çorba ya da başlangıç yemeği
  2. Ara sıcak
  3. Ana yemek
  4. Salata
  5. Tatlı ya da duruma göre meyve servisi

Davet sofrasının şık ve özenli bir şekilde hazırlanmış olması; verilecek olan davetin başarılı geçmesini de mümkün kılmaktadır.

Davet Masası Nasıl Olmalıdır?

Günümüz itibariyle davet yemekleri şık bir şekilde tasarlanan ve kurallara uygun bir şekilde düzenlenmiş bir masada misafirlere sunuluyorsa; çok daha güzel ortamlarının oluşmasını da mümkün kılmaktadır.

Sizin için özel anlamı bulunan misafirleriniz geleceği vakit; onlara sunacağınız davetin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını istersiniz. Bu noktada misafirlerinize mükemmel yemekler hazırlamış olmanız; davetinizin çok güzel geçeceği anlamına gelmemektedir. Bunun için öncelikle masa düzenine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aşağıdaki görselde davet yemekleri söz konusu olduğunda nasıl bir masa düzeninin olması gerektiği anlatılmaktadır.

Çatal, kaşık ve bıçakların masaya nasıl yerleştirilmesi gerektiği konusu uzunca süreden beri gündemde bulunan bir konudur. Bundan dolayı hemen tüm otoriteler yukarıdaki gibi bir masa düzeninin nitelikli bir davet masası düzeni olduğunu savunmaktadır.

Esasında davet sırasında misafirlerinize nasıl bir yemek menüsü sunacaksanız; masa düzeninizde ona göre ayarlanmalıdır. Mesela; davetinizin menüsünde başlangıç olarak çorba sunacaksanız; tabağınıza en uzak mesafedeki kaşık çorba kaşığı olmalıdır. Yine çorba kaseniz ise; tabağın en üst kısmında bulunmalıdır. Çorba kasenizin altında ise; ana yemek tabağı yer almalıdır. Yine ana yemek tabağınızın altında ise; servis tabağı yer alması gerekli olmaktadır. Yani

  • Çorba tabağı en üstte
  • Altında ana yemek tabağı
  • En alta ise servis tabağı yer almaktadır.

Tabii davet yemeğinizin başarılı olması için olmazsa olmaz unsur ise; elbette ki güler yüzlü bir hizmetin sunuluyor olmasıdır. Samimi bir ortamda dostane bir yemekten hemen herkesin keyif alacağı kesindir.

çataldavetkaşıkmenümisafiryemek
Comments (0)
Add Comment