Çocuklara Kırtasiye Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

çocuklarımıza kırtasiye malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli

Çocuklara Kırtasiye Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık okul bizim yuvamız yaşasın okulumuz şarkısıyla birlikte çocuklarımızın okul yolunu tutma vakti. Koca yaz tatili bitti. Çocuklarımızın eğitim öğretim dönemi içerisinde kullanacakları kırtasiye malzemelerini satın alma telaşesi başladı. Peki çocuklarımıza kırtasiye malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı nedir. Elbette ki gözümüzden sakındığımız çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümesi hepimiz için önemli. Bunun için çocuklarımıza okul malzemeleri satın alırken de bazı hususlara dikkat etmemiz şart olmaktadır.

Kırtasiye Malzemesi Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Çocuklarımıza okulda kullanmaları için satın aldığımız; boya fırçası, boya kalemleri, oyun hamurları ve defter gibi malzemelerin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek hayati derecede önem taşımaktadır. Bu hususta kırtasiye malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı akıllara gelmektedir. İşte madde madde okul malzemesi satın alırken dikkat edilecek hususlar;

  1. Azo boyaları olarak isimlendirilen ( İçeriğinde ‘’arilamin’’ buluna boyalar) malzemelerden üretilmiş okul eşyalarını satın almayın
  2. Özellikle çok yoğun boya kokusu bulunan kırtasiye malzemelerinden uzak durunuz.
  3. Resim defteri, çanta ya da kalem gibi kırtasiye malzemelerini satın alırken; aşırı boya içermemesine özen gösterin.
  4. Keçe kalemleri risklidir. Bundan dolayı keçe kalemlerinin içeriğinde etilasetat gibi çözücü maddeler bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  5. Şayet kokulu silgi ya da kalem alacaksanız; ciddi oranda bir riski de üstleneceğinizi unutmayın. Çünkü bu tür sili ve kalemler; parfüm benzeri içerikleri barındırır. Bu da kanserojen bir etki yapar.
  6. Yapıştırıcı satın alacaksanız mutlaka; solvent içermeyen ürünleri tercih edin. Ayrıca diğer uçucu malzemelerden üretilmiş olan yapıştırıcılardan da uzak durun.
  7. Şayet çocuğunuz anaokuluna gidecekse satın alacağınız okul malzemelerinde güvenlik unsurunu da göz önünde bulundurun.
  8. Günümüzde pek çok ürünün daha dayanıklı olması için ‘’formaldehit’’ kullanılmaktadır. Bu madde okul malzemelerinin su geçirmesini ya da buruşmasını önlemektedir. Ancak söz konusu madde kanserojen etkisi bulunan bir malzemedir. Bundan dolayı okul malzemelerinde formaldehit içeriğinin bulunmamasına özen gösterin.
  9. Ürünlerde TSE damgasının bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin. Ayrıca okul malzemelerinin üzerinde hangi yaş grubuna uygun olduğunu gösterir etiketlerin bulunmasına dikkat edin.
  10. Uzakdoğu kökenli, markası belli olmayan plastik baskılı kırtasiye malzemelerinden uzak durun.

Çocuklarımızın çok daha sağlıklı bir ortamda eğitim görmeleri bizim elimizde. Bunun için kırtasiye malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt aradık.

boyadefterkalemkırtasiyeokulsilgi
Comments (0)
Add Comment