B12 Vitamini Ne İçin Kullanılır?

Vitaminler insan vücudu için gerekli olan besinlerin, vücutta eksik olması durumunda takviye amaçlı kullanılmaktadır.

Vitaminler insan vücudu için gerekli olan besinlerin, vücutta eksik olması durumunda takviye amaçlı kullanılmaktadır. Vücutta vitamin eksikliği olması çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir.  B12 vitamini, vücuttaki demir ihtiyacına yönelik depolama sorumluluğunu üstlenirken, kendisi depolama eyleminde bulunmaz. Temel özellikleri arasında ısıya ve ışığa tepkimesi olduğu bilinirken suda kolayca çözülebilir. Depolama merkezi olarak karaciğer organını seçmektedir. Kemik iliğinde yapıcı özelliklerine rastlanılmaktadır.

B12 Vitamininin Vücuda Etkileri

B12 vitamini, vücutta bulunan yağ, protein ve karbonhidratların yakımı için önemlidir. Hücre tamiratı için çalışan b12 aynı zamanda sinir hücreleri için usta onarıcı sıfatına bürünmektedir. B12 vitamini eksikliği bulunan insanlarda iştahsızlık problemi ön planda olduğu, kilo kaybı yaşattığı ve bu nedenle bu vitaminin eksikliğinin giderilmesinde iştahsızlık probleminin ortadan kalktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra da kiloda düzene girmesiyle birlikte haliyle kilo aldırır düşüncesi oluşturmaktadır.

  • Bu vitaminin aslında faydaları şöyledir;
  • Sinir hücreleri hasar görmüşse onarımında önemli rol oynar,
  • Bağışıklık sistemi ve sinir sistemini güçlendirir,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi demek hastalıklara karşı vücut direncini de arttırması demektir aslında, bu çocuklarda da yetişkinlerde de büyük ölçüde önemlidir.
  • Büyüme fonksiyonlarında da önemli rolü vardır,
  • Özellikle çocukların gelişiminde katkısı olur.
  • B12 vitaminiyle iştahsızlık problemi ortadan kalktığı gibi kişi düzenli olarak aktivitelerde bulunduğu müddetçe kilo kaybı problemi yaşamaz aksine dengeli olur,
  • Balık ve deniz ürünlerinde en sık duyduğumuz hafıza problemini yaşamamamız için en gerekli vitamindir, öğrenme ve görme fonksiyonlarında da oldukça faydalıdır

B12 Vitamini Ne İçin Kullanılır?

B12 vitamini eksikliğini yaşayan insanların bu eksikliği gidermemeleri ve vücuttaki demir eksikliğinin de olmasıyla birlikte yaş ilerledikçe sorunlar büyümeye başlar. Özellikle nefes daralmaları kalp ritimlerindeki düzensizlikten dolayı, spor yapamaz, koşarken sık halsiz düşerler ve ileri derece de hastalıklara davetiye çıkarır.

Vücut direncinde düşme yaşanacağı gibi en sık görülen ise vücudumuzdaki saç tırnak ve en önemlisi deri dokusunda direnci düşer ki bu da saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları olur.

İlerleyen yaşlarda da bunama ve unutma gibi sorunlar yaşanabileceği unutulmamalıdır. B12 eksikliği yetişkin insanların ilerleyen dönemlerde kabusa dönüşebiliyor ve bu da psikolojik sorunlar yaşanmasına da sebep oluyor.

Unutmayın B12 vitamini vücut için çok önemli olduğu gibi çok da kolay erişilebilirdir aslında. Deniz ürünleri, balık, karaciğer ve böbrek gibi sakatat ürünleri ve en bilineni ise yumurta sarısı ve tavuk etidir. Hayatımızın her anında B12 vitaminini kolaylıkla alabileceğimizi ve sağlıklı yaşamaya B12 ile başlayabileceğimizi de görmezden gelmeyelim.  Biliyoruz ki her işin başı sağlık.

 

b12B12 vitaminivitamin
Comments (0)
Add Comment