Aşkın Ömrü Var Mıdır?

Ahh aşk… Ne kadar yaş almış olsak da hayattan; bizi çocuklaştıran, gençlik iksiri. Peki aşkın ömrü var mıdır.

Aşkın Ömrü Var Mıdır?

Ahhh aşk… Asırlardır insanları peşinden sürükleyen tılsımlı duygu. Ahh aşk… Nefesimizi kesen içimizi kıpır kıpır eden eşsiz duygu. Ahh aşk… Ne kadar yaş almış olsak da hayattan; bizi çocuklaştıran, gençlik iksiri. Peki aşkın ömrü var mıdır. Bu tarifi zor duygunun hayat boyu yaşanması mümkün müdür? Aşkın ömrü var mıdır? Yok mudur? Sorusu üzerine çok sayıda farklı yorumun yapıldığı bilinmektedir. Ancak bilinen bir istatistiği sizinle paylaşırsak esasında bu sorunun yanıtını da vermiş oluruz.

Aşk Evlilikleri Mantık Evliliklerinden Kısa Sürüyor

Her insan mutlaka aşık olmuştur ya da aşık olduğunu sanmıştır. Yapılan araştırmalara göre aşık olduğu adamla ya da aşık olduğu kadınla evlenen kişilerin evliliği çoğu zaman hüsranla sonuçlanmaktadır. Hani lise çağlarında hemen herkesin hayalidir ya aşık olduğu kişiyle evlenmek. Onunla bir ömür boyu mutlu olmak. Dolayısıyla bir ömrü aşka tamamlamak.

Esasında sıraladığımız bütün bu duygular bir hayalden ibaret. Zira aşkın gerçek karakterine ulaşması için; kavuşmak değil; hasret ve ayrılık duygularının yoğunlaşması gerek. Bakınız tarihe, Leyla ile Mecnun, Ferhatla Şirin birbirlerine kavuşup; çoluk çocuğa mı karıştı. Böylece aşk, aşık denilince ilk onların isimleri mi akıllara gelir olurmuş? Tabi ki hayır. Her iki efsane aşk hikayesinde de ayrılıklar birbirini kovalamış. Hasretler bir ömür boyu hiç eksik olmamış. Tabiri yerindeyse hasretlerle yoğrulmuş bir ömür; efsane bir aşk hikayesi olmuş. Bu noktada aşkın ömrü var mıdır Sorusunun yanıtı; ”Kavuşmak, vuslat yoksa aşkta, o aşk ömür boyu sürer.” olarak verilebilmektedir.

Aşkın Hayatımızdaki Yeri

Aşk sözcüğünün bin bir tanımı vardır. Öyle tanımlar vardır ki aşk artık aşk olmaktan çıkarak çok farklı bir hal almış olur.

Aşk bir yağmur damlası olup; gökyüzünde yeryüzüne düşmektir. Yağmur damlasıyla buluşan toprağın tohumlarını büyütmesi tohumların çiçekleşmesidir. Aşk; güneşin yeni filizlenen çiçekleri ısıtmasıdır. Isındıkça tomurcuklar; çiçekleşir. Aşk; bir arının çiçekteki balı bulmasıdır. Aşk; sevenin sevilendeki bir parmak balı dudaklarına çalıp; bir ömür aşk narıyla yanmasıdır. Aşk insan ömründe öyle ya da böyle yer eden bir duygudur. Hemen herkesin aşka dair, aşık olmaya dair bir anısı vardır. Bundan dolayı aşkın ömrü var mıdır Tarzındaki sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Aşkın ömürlük olmasını herkes ister. Ancak aşk emek ister, sevgi ister, güven ister, vefa ister, yürek ister… Yürekli insanlar aşkı hak eder.

aşkaşk evliliğievlilikömür
Comments (0)
Add Comment