Afrika Örgüsü Neden Dikkat Çekicidir

Afrika Örgüsü

Afrika örgüsü ile saçınıza çok farklı bir hava katabilirsiniz. Modaya uymak veya tarzını değiştirmek isteyenlerin yaptırdıkları bu model saç örgüleri uğraştırıcı ve zaman alıcı bir işlem olarak bilinse de sonuçlarının ne kadar güzel olduğuna bakıldığında bu emeğe değdiği görülecektir. Normal saç örgüsünü bilen bir kişinin biraz emek harcayarak yapabileceği Afrika Örgüsü dikkat çekici bir saça sahip olmak isteyenlerin sık sık başvurdukları bir model olarak bilinmektedir.

Saç örgüsü, Sahra Çölü’nde bulunan bir dağın duvarlarında çizili bulunan kadınların saç modeli olarak ilk kez insan yaşamına girmiştir. Daha sonraları bazı kültürlerde kadınların sosyal statülerini belirlemek üzere saç örgüsü kullanılmıştır. Cornrow da denilen bu model saç örgüsüne zenci örgüsü denilmesinin sebebi de bir zamanlar zencilerin bu saç modelini çok fazla kullanmış olmalarıdır.

Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Afrika örgüsü farklı modellerde yapılıyor olsa da temel yapıl şekli aynıdır. Örme işlemine başlamadan önce saçın hangi model yapılacağı konusunda karar verilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi bu örgü modelini yapmanın oldukça uzun sürmesi ve tekrar tekrar yapılıp sökülmesinin mümkün olmamasıdır. Afrika Örgüsü şu şekilde yapılmaktadır;

  • Öncelikle kaç adet örgü yapılacaksa saç eşit şekilde o kadar sayıya ayrılır.
  • Daha sonra örgünün takip edeceği yöne karar verilmelidir. Önden arkaya doğru mu veya kıvrımlı mı olacağı belirlenmeli.
  • Saç hafif ıslatılır ve taranır.
  • Saçın ayrılan her bir bölümü üçe ayrılarak normal üçlü örgü işlemi uygulanır.
  • Örme işleminden sonra sabitleyici krem veya sprey kullanılır.
  • Birkaç günde bir yıkanmalı ve yıkanırken hassas davranılmalıdır.
  • Uyurken örgü kısımlar düzgün bir şekilde toplanmalıdır.

Afrika Örgüsü Modelleri

Saç örgüsünün farklı pek çok modeli olduğu gibi bu örgü modeli de farklı şekillerde oluşturulabilmektedir. Sayı olarak birkaç örgüden oluşan modellerin yanında yüze kadar örgü sayısının bulunduğu Afrika Örgüsü de bulunmaktadır. Ayrıca düz örgü şeklinde yapılan modellerin yanında balıksırtı ve ters balıksırtı denilen örgü modelleri de Afrika örgüsüne uygulanabilmektedir. Saçın kendisinin örüldüğü modellerin yanında saça sentetik saç eklenmesi ile de bu model saç örgüleri yapılabilmektedir.

Afrika örgüsüsaç örgüsüsaç örgüsü modelleri
Comments (0)
Add Comment