Akne Tedavisinde Hindistan Cevizi Kullanımı

Akne Tedavisinde Hindistan Cevizi Kullanımı

201

Güzel, parlak ve pozitif bir yüze sahip olmamızın önüne gecen aknelerle mücadele etmek bazen oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Hatta denemediğim yol kalmadı deyip ümitsiz bir hale bürünebiliyoruz.  Akne tedavisinde Hindistan cevizi kullanımı oldukça etkili bir çözüm olarak bilinmektedir. Evvela bilmeliyiz ki bu süreç biraz sabır ve zaman gerektiren bir süreç ve doğru tedavi için cildimizi çok iyi tanımalıyız.

Nasıl bir yol izlemeliyiz? Pahalı kozmetik ürünler mi yoksa doğal yöntemler mi? Daha az maliyetle güzel bir cildim olsun isterseniz Hindistan cevizi yağı sahip olmak istediğiniz cildin anahtarı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Cildinize Faydaları

  • Hindistan cevizi yağı içeriğinde %50 laurik asit bulunmaktadır. Laurik asit ise cildimizdeki yağın ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkamasıyla oluşan aknelere neden olan bakterilerin, virüslerin ve mikroorganizmaların ölümüne yardımcı oluyor.
  • Nem cildimiz için oldukça önemli bir faktördür. Kuru bir cilde sahip olanlar için Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendirici olabilir.
  • Yapılan bir çalışmada farelerin yaraları üzerine Hindistan cevizi yağı sürülmüş ve sonrasında yara içindeki iltihap oranının azaldığı ve yaraların daha hızlı iyileştiği gözlemlenmiştir.
  • Akne tedavisinde Hindistan cevizi kullanımı ile akne üzerindeki iltihabın kuruması, kızarıklığın gitmesi ve akne izlerinin kaybolmasında da oldukça etkilidir.
  • Cildimiz için önemli olan E vitamini bakımından zengindir.

Hindistan Cevizi Yağı Her Cilt Tipi için Uygun mu?

Sağlıklı bir görünüm için öncelikle cildimizi tanımamız gerektiğini söylemiştik. Hindistan cevizi yağı kuru ciltler için olumlu sonuçlar verse de, yağlı ciltler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Aksine akne oluşumunu artırabilir de. Akne tedavisinde Hindistan cevizi kullanımı etkili olsa da dikkat olmak gerekmektedir. Ciddi bir akne sorununuz varsa ya da cilt tipiniz hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilseniz Hindistan cevizi yağını kullanmadan önce bir hekim veya dermatologla iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl kullanılmalı?

Hindistan cevizi yağı akne oluşumuna meyilli de olabileceğinden, günde en az bir defa akne olan bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürmek yeterli olacaktır. En fazla 2 veya 4 kez,2 çorba kaşığını geçmeyecek ölçüde kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt için denemeye değer. Ne dersiniz?

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.